Lietuvos musulmonų religinių bendruomenių taryba – Muftiatas ir LMRBT – Muftiato muftijus
Lietuvos musulmonų religinių bendruomenių taryba – Muftiatas ir LMRBT – Muftiato muftijus
Palengvink sunkumus bei džiugink gėriu, ir neskatink pasibjaurėjimo islamu.
Data 2019 m. balandžio 2 d. 19:00
Gerbiami skaitytojai,
2018 m. gruodžio 12 d., dviejų didžiųjų Lietuvos musulmonų religinių bendruomenių – Vilniaus musulmonų sunitų religinės bendruomenės (kurią sudaro apie 1000 musulmonų, gyvenančių Vilniaus mieste) ir Kauno miesto musulmonų religinės bendruomenės (kurią sudaro apie 500 musulmonų, gyvenančių Kauno mieste ir rajone) – narių sprendimu, remiantis LR Konstitucijos 43 str. ir LR religinių bendruomenių ir bendrijų įstatymu 10 str., buvo įsteigta nauja religinė bendrija – Lietuvos musulmonų religinių bendruomenių Taryba – Muftiatas (trumpinys: LMRBT-Muftiatas). 2019 m. kovo 26 d. Lietuvos musulmonų religinių bendruomenių taryba – Muftiatas buvo įregistruotas Lietuvos Respublikos Juridinių asmenų registre.
Šiuo metu, kai Lietuvos musulmonų bendruomenėje vis laikas nuo laiko kilo vidiniai nesutarimai tarp narių, problemos dėl neefektyvaus valdymo, tautinių ar politinių reikalų maišymas su religiniais bendruomenių narių poreikiais, tikimasi, kad šis žingsnis – naujosios bendrijos steigimas – padės sutelkti ir suvienyti Lietuvoje gyvenančius, musulmonų sunitų konfesijai priklausančius, musulmonus religiniu pagrindu. Dėl šių priežasčių vienas pagrindinių Lietuvos musulmonų religinių bendruomenių tarybos-Muftiato tikslų yra užtikrinti, kad visi jos nariai, musulmonai, vienijami religijos – islamo, galėtų laisvai puoselėti savo musulmonų sunitų religines tradicijas bendruomenėse, nepriklausomai nuo jos narių rasinės ar tautinės priklausomybės, pilietybės bei politinių gairių.
Kiti LMRBT-Muftiato uždaviniai yra šiam Muftiatui priklausančių religinių bendruomenių viešųjų interesų atstovavimas ir jų reprezentavimas Lietuvoje ir užsienyje, bendradarbiavimas religijos klausimais su užsienio islamo reikalų valstybinėmis institucijomis ar tarptautinėmis islamo organizacijomis.
Lietuvos musulmonų bendruomenė yra nedidelė ir pagal 2011 metų Lietuvos gyventojų surašymo statistinius duomenis Lietuvoje gyvena apie 3 tūkst. musulmonų. Dauguma jų lanko Vilniaus ir Kauno bendruomenes, kuriose vyksta kasdienės religinės apeigos bei švietėjiška veikla, tad LMRBT-Muftiatas taip pat rūpinasi ir islamo religinių apeigų atlikimo organizavimu, religijos mokymu ir informacijos apie islamą sklaida bei kitų uždavinių įgyvendinimu, siekiant patenkinti LMRBT-Muftiatui priklausančių religinių bendruomenių narių religinius poreikius.
LMRBT – Muftiato valdymas
Lietuvos musulmonų religinių bendruomenių taryba-Muftiatas valdomas jam priklausančių religinių bendruomenių Susirinkimo ir Valdybos, kurios pirmininkas yra Muftijus. Šiuo metu LMRBT-Muftiato Valdybos pirmininkas-Muftijus yra Aleksandras Beganskas.
Trumpa Muftijaus biografija
Vardas ir pavardė: Aleksandras Beganskas
Gimimo metai: 1978 m. sausio 3 d.
Pilietybė: lietuvis
Tautybė: totorius
Šeima: vedęs Mariną Jakubauskaitę iš Nemėžio k., turi du vaikus – sūnų Eldarą ir dukrą Aminą.
Religinis išsilavinimas: augo religingoje šeimoje, kaip sako pats:
„Mano seneliai buvo išsimokslinę totoriai-musulmonai, mokėjo skaityti šv. Koraną arabų kalba. Mano močiutė rašė laiškus lenkų kalba giminėms, gyvenantiems Lenkijoje, tačiau laiškai buvo rašyti arabiškais rašmenimis. Visi mano protėvių vardai buvo musulmoniški. Aš paveldėjau senovinį šv. Koraną, chamailus (imamo senovines užrašų knygas) bei arabų kalbos skaitymo abėcėlę. Būdamas 11 metų pradėjau domėtis islamo religija pagal musulmonų sunitų tradiciją ir pradėjau savarankiškai mokytis. Vasaros metu, kai man buvo 13 metų, išvykau į Baltarusijos totorių kaimą Ivję (Ivje) ir mokiausi pas vietinį imamą skaityti šv. Koraną. Vėliau mokiausi ir siekiau teologinių žinių Vilniuje, tiek pas vietinį imamą M. Chaleckį, tiek pas imamą iš Turkijos R. Kurmač.”
A. Beganskas įgavo universitetinį teisinį išsilavinimą Turkijoje (Ankara). Turi gerą autoritetą tarp musulmonų.
Religinė praktika: Vilniaus musulmonų sunitų bendruomenės pirmininkas, Vilniaus islamo centro (VšĮ „Islamo kultūros ir švietimo centras”) vienas iš steigėjų ir direktorius, Nemėžio kaimo bendruomenės imamas nuo 2014 metų, kuris kiekvieną penktadienį skaito chudbą (prakalbą) Nemėžio mečetėje, Visagino totorių bendruomenėje, kur jis turi galimybę pabendrauti su parapijiečiais totorių kalba, ir Alytuje.
Tarptautinė veikla: Užmezgė bendradarbiavimą su DIYANET (Turkijos Respublikos Religinių reikalų departamentas) ir TIKA (Turkijos bendradarbiavimo ir plėtros agentūra), dalyvauja įvairiuose seminaruose.
Užsienio kalbos: rusų, turkų, anglų ir arabų.
Sveikiname Muftijų ir linkime produktyvaus darbo Lietuvos musulmonų labui.
Informacija žiniasklaidai
Parengė @islamasvisiems.lt