Kas yra geras draugas?
Kas yra geras draugas?
Aprašymas. Pamoka apie gerų, artimų draugų musulmonų turėjimą. Joje diskutuojama apie gerų draugų turėjimo svarbą.
Tikslai:
- Suprasti, kokį vaidmenį draugai vaidina mūsų gyvenimuose.
- Suprasti gerų musulmonų draugų turėjimo svarbą ir blogų draugų daromą įtaką.
Nauji arabiški terminai:
Šaitan (angl. Shaytan) – الشَّيطانُ – velnias, Šėtonas.
Didžioji dalis mūsų gyvenimo praleidžiama bendraujant su kitais. Draugystės rūšis galima pavaizduoti kaip tris apskritimus: labai glaudų, tolimesnį ir mažiau artimą, bet vis tiek reikšmingą ryšį. Pažintys patenka į „mažiau artimų“ ryšių kategoriją – tai žmonės, su kuriais pasikeičiama trumpais pokalbiais apie dienos praleidimą, naujausius įvykius ar, pvz., sportą. Tai žmonės, su kuriais susiduriame darbe, mokykloje ar sporto salėje.
Tai skiriasi nuo artimų pažinčių, kurios rodo stiprų palaikymą ir meilę. Artimu draugu galima pasikliauti, jis išklauso ir skiria mums dėmesio, yra pasiruošęs padėti ir turi panašius interesus. Artimas draugas – tai toks, kuriuo pasitikima, kuris mus gerai supranta, su kuriuo jaučiame ryšį, tarpusavio pasitikėjimą ir ištikimybę. Tokie santykiai yra neįkainojami. Kuo skiriasi artimas draugas nuo labai artimo? Labai artimam draugui galime viską išsakyti.
Ryšių su musulmonais kūrimo svarba
Draugai musulmonai gali mums suteikti didžiulę emocinę paramą ir žmogišką ryšį, užpildyti žmogiškos partnerystės ir palaikymo poreikį. Sveiki santykiai gali labai pagerinti mūsų gyvenimo kokybę. Didėjant vienišų žmonių skaičiui, tiek dėl asmeninio pasirinkimo, tiek dėl susiklosčiusių sąlygų, draugystė užpildo emocinę tuštumą, nuo kurios kitus gelbsti sutuoktiniai, antrosios pusės. Draugystė gali atverti duris platesniems socialiniams ryšiams ir praturtinti mūsų gyvenimus.
Nėra geresnio būdo spręsti apie žmogų kaip pagal jo draugus. Net mūsų Pranašas ﷺ niekur neidavo be savo palydovų. Jis nuolat laikėsi draugijoje, nors buvo vedamas paties Allaho (سُبْحَانَهُ وَ تَعَالَ). Žmonėms, kurie buvo su juo, buvo užtikrinta aukščiausia vieta Rojuje. Pavyzdžiui, Abu Bakr buvo Pranašo ﷺ geriausias draugas dar prieš Allah (سُبْحَانَهُ وَ تَعَالَ) pasirenkant jį ﷺ nešti Jo, Aukščiausiojo, žiniai. Savo pranašavimo metais Pranašas ﷺ atliko dvi svarbias keliones: vieną žemėje, kitą – į dangų. Vykstantį iš Mekos į Mediną Pranašą ﷺ lydėjo Abu Bakr. Vykstantį iš Jeruzalės į dangų jį ﷺ lydėjo Gabrielius (Džibryl), puikiausias Allaho angelas.
Svarbiausia mūsų kelionė yra link mūsų galutinio tikslo – Rojaus, ir svarbu, kad mes jai pasirinktume tinkamiausius palydovus. Kai susiduriame su nesibaigiančiomis pagundomis, artimiausi draugai yra šalia, kad primintų mums mūsų gyvenimo tikslą ir padėtų mums daryti geresnius sprendimus.
Daug paauglių praleidžia daugiau laiko su draugais nei su šeima. Dauguma lanko mokyklą vien tam, kad būtų su draugais. Mes susitinkame su draugais dėl daugybės priežasčių: žiūrėti sporto rungtynes, žaisti žaidimus, ruoštis egzaminams… Kodėl nesusitikus su draugais mokytis Korano, islamo pagrindų ar domėtis Pranašo ﷺ gyvenimu? Tai nepadarys mūsų žinovais, bet diegs meilę islamui. Draugų musulmonų turėjimas teiks paramą ir padės mokykloje, koledže ir būsimajame gyvenime.
Svarbiausia, ko turime savęs paklausti: ar draugai, su kuriais leidžiame laiką, daro mus geresniais musulmonais? Ar jie padeda mums paklusti Allahui (سُبْحَانَهُ وَ تَعَالَ) , ar skatina Jam nepaklusti? Allahas (سُبْحَانَهُ وَ تَعَالَ) byloja Korane:
„Kas paklūsta Allahui ir Pranašui bus tarp palaimintųjų: pranašų, teisingųjų, tų, kurie liudijo tiesą ir elgėsi tinkamai – kokie tai puikūs pasekėjai!“ (4:69)
Mūsų mylimas Pranašas ﷺ priminė mums:
„Žmogus yra su tuo, kurį myli.“ [1]
Tie, kuriuos mylėsime šiame gyvenime, mus sups Rojuje. Blogas draugas smukdo, atitraukia nuo tikslo, kuriam buvome sukurti ir veda link nepaklusimo Allahui (سُبْحَانَهُ وَ تَعَالَ) , kaip pasakyta ajoje:
„Vargas man, geriau jau nebūčiau laikęs jo savo draugu!“ (25:28)
Jei draugo kompanija buvo mums naudinga, mes jį vėl susitiksime Rojuje. Jei ji buvo žalinga mūsų tikėjimui, teapsaugo mus Allahas. Teismo Diena baugi. Mes neteksime bet kokios apsaugos, kartu ir draugų, šeimos ir būsime palikti tik su mūsų darbų sąskaita.
Tai veda prie klausimo: ar mano draugai ruošia mane būsimajam gyvenimui? Nuo manęs vieno priklauso, ar pasirinksiu gerą kompaniją, ar leisiu šetonui man ją sudaryti. Jei mes pritarsime blogiems draugams, seksime jais ir būsime jais patenkinti, tikėtina, kad perimsime jų įpročius, elgesį ar netgi religinius įsitikinimus.
Kiekvienas iš mūsų norime kam nors priklausyti. Mes nuolat ieškome tam tikro tipo žmonių, tampame panašūs į juos ir elgiamės kaip jie. Tai natūralu. Grupės nariai jaučia savo identitetą ir didžiuojasi savo kompanija. Daug žmonių praranda viską, ką turi ar atsitokėja kalėjimuose, kai jau būna per vėlu. Daugelis pradeda rūkyti, nes jų draugai rūkė ir juos paskatino pradėti. Beveik visuomet draugai daro įtaką panašiems pasirinkimams.
Allahas, Visa Žinantis, sako:
„Tądien draugai taps priešais, išskyrus dievobaiminguosius.“ (43:67)
Draugystė, paremta tikėjimo branduoliu, bus naudinga, tęsis ir po šio gyvenimo. Tokia yra tikra draugystė.
Straipsnio autorius: Imam Kamil Mufti
Šaltinis: www.newmuslims.com
__________________________________
[1] Saheeh Al-Bukhari, Saheeh Muslim
- 02 vasario, 2016
- Komentuoti neleidžiama
- geras draugas