Atvirų durų diena Kauno mečetėje: musulmonų bendruomenės vienybė ir kultūrinė įvairovė Lietuvoje
Atvirų durų diena Kauno mečetėje:
musulmonų bendruomenės vienybė ir kultūrinė įvairovė Lietuvoje
Kasmet liepos 15-ąją Kauno musulmonų religinė bendruomenė mini svarbų istorinį įvykį – mūrinės mečetės Kaune atidarymą. Būtent 1933 m. liepos 15 d. šiame pastate įvyko pirmosios religinės apeigos, kurios sutapo su Žalgirio mūšio metinėmis.
Siekdama skatinti tarpreliginį ir tarpkultūrinį sąmoningumą Lietuvoje bei puoselėti šios bendruomenės prioritetus, VšĮ „Švietimas ir paveldas“ liepos 14 d. Kauno mečetėje organizavo atvirų durų dieną. Renginio metu buvo galimybė atvirai bendrauti su musulmonų bendruomene, atrasti jų vienybę ir kultūrinę įvairovę.
Renginio metu vyko įvairios veiklos, suteikusios dalyviams galimybę gilintis į musulmonų kultūrą. Įvairių šalių ir tautų poezija buvo skaitoma su vertimu į lietuvių kalbą. Šį kartą bendruomenė norėjo parodyti savo turtingą kultūrą per poeziją. Iš tiesų, poezija musulmonų kultūroje užima ypatingą vietą, o renginys pabrėžė šios meno formos svarbą istoriniame kontekste. Be to, gyvai atliekamos religinės giesmės arabų kalba (našid) suteikė renginiui ypatingos dvasinės šilumos ir bendruomeniškumo jausmo. Dalyviai turėjo galimybę iš arti stebėti tradicinius drabužius ar tam tikrų kultūrų elementus bei bendrą maldą, taip dar kartą bendruomenė galėjo pabrėžti savo kultūrinę įvairovę ir vienybę.
Siekiant atremti Lietuvoje plintančius stereotipus apie musulmonus ir jų tikėjimą, visi dalyviai turėjo galimybę tiesiogiai užduoti bet kokius klausimus apie islamą ir gauti atsakymus iš patikimų asmenų, praktikuojančių šią religiją kasdieniame gyvenime. Atsakymai buvo pateikti lietuvių, rusų ir anglų kalbomis.
Vienas pagrindinių bendruomenę ir visas tautas suburiančio renginio akcentų – tradicinis totoriško plovo gaminimo procesas ir degustacija. Musulmonų bendruomenė padovanojo šį plovą visiems dalyviams, o organizatoriai rūpinosi pristatymu ir pasakojimais.
Paprastai manoma, kad islamo religijoje moterims draudžiama lankytis mečetėse. Siekdama išsklaidyti šį stereotipą, bendruomenė pakvietė atvykti moteris, o kiekviena atvykusi moteris gavo dovanų piešinį su chna dažais ant rankos. Taip pat moterys galėjo laisvai įsitraukti į gyvas diskusijas apie tradicijas, moterų teises ir islamo ritualus. Šiomis pastangomis tikimasi mesti iššūkį ir pakeisti klaidingą nuomonę apie moterų dalyvavimą mečetėse ir bendruomenės veikloje.
Renginyje dalyvavo 74 registruotų žmonių (34 moterys, 20 vyrų ir vaikai), kurie susipažino su musulmonų bendruomene, mėgavosi gardžiu maistu, ragavo tradicinį totorišką pyragą „Šimtalapį” bei aktyviai įsitraukė į bendruomeninį gyvenimą. Tai buvo ypatinga diena, kupina bendravimo, kultūrinių mainų ir supratimo skatinimo.
Šio projekto rėmėjas yra Europos Sąjunga bendradarbiaujant su Mažumų teisių grupe (Minority Rights Group) vykdant MARIO projektą.
Apklausa po renginio: nuoroda, spausti čia
Organizatoriai: VšĮ Švietimas ir paveldas
Partneriai: Kauno miesto musulmonų religinė bendruomenė
Viešoji įstaiga „Švietimas ir paveldas“ bendradarbiauja su MRGE (Minority Rights Group Europe) įgyvendinant MARIO projektą “Įvairovės tiltas: tarpreliginis dialogas ir kultūrinis bendrumas” nuo sausio iki lapkričio mėn. 2024 metų. Projekto metu organizuojamos tautinės mažumos gimtosios kalbos ir tikėjimo pagrindų mokymai, siekiant prisidėti prie mažumų teisių gerinimo Lietuvoje. Projektas skirtas tiek suaugusiems (vyrams ir moterims), tiek vaikams. Projektas akcentuoja ne tik kokybišką edukaciją visiems, bet ir skatins kultūrinį bei religinį pažinimą visuomenėje puoselėjant ES vertybes Lietuvoje.
- 18 liepos, 2024
- Komentuoti neleidžiama