Piligriminė kelionė į Mekką iš Lietuvos
Labbaik Allahuma labbaik!
Chadžas – piligriminė kelionė į Mekką (Saudo Arabijoje). Tai vienas iš penkių islamo stulpų, kurį bent kartą gyvenime, jei tik gali, stengiasi atlikti kiekvienas musulmonas.
Atsiradus pakankamoms finansinėms ir fizinėms galimybėms ši piligrimystė tampa privaloma ir nuo to momento musulmonas pradeda ruoštis kelionei prie Uždraustojo Namo (t.y. Kaabos), turėdamas intenciją ten šlovinti Allahą ir atlikti visus su tuo susijusius religinius ritualus.
Trumpai išvardinant, chadžas apima įėjimą į ichram būseną, vykimą į Miną (,,palapinių miestelį”) ir likimą joje nakčiai, vykimą į Arafato kalno pusę ir likimą ten iki maghrib maldos, vykimą į Muzdalifą ir nakvojimą ten po atviru dangumi bei septynių akmenų rinkimą toje vietovėje, grįžimą į Miną prie didžiojo Džamarato stulpo ir šių akmenukų metimą 7 kartus į jį, dalinį išėjimą iš ichram būsenos – gyvulio aukojimą ir plaukų nusiskutimą vyrams bei pakirpimą moterims, tauaf (ėjimą ratu) aplink Kaabą ir sai (bėgimą) tarp dviejų Safa ir Marua kalvų, galiausiai – likimą Minoje dviem dienom ir akmenukų metimą į tris Džamarato stulpus.
Šiais metais chadžas buvo atliekamas rugsėjo pirmosios dienomis. Iš Lietuvos į Mekką vyko 5 sunni musulmonai. Ši kelionė yra sudėtinga ne tik fiziškai, bet reikalauja ir nemažai finansinių lėšų. Laimei, musulmonai stengiasi vieni kitiems padėti. Tarptautinė islamiška religinė organizacija WAMY (World Assembly of Muslims Youth), siekianti padėti musulmonams išsaugoti tapatybę ir spręsti jaunimo problemas, su kuriomis jie susiduria šiuolaikinėje visuomenėje, šiais metais organizavo programą, pagal kurią suteikė po 4 nemokamas vietas vyrams iš postsovietinių šalių chadžui atlikti, tame tarpe ir 4 vietas Lietuvai, įpareigojant LMSDC – Muftiatą paskirstyti jas tarp bendruomenės narių. Ši organizacija apmoka bilietus, apgyvendimą viešbutyje, maitinimą, pažintines išvykas ir edukacinę programą jaunimui chadžo laikotarpiu. Mekkoje susirinko musulmonai iš Kirgizijos, Armėnijos, Baltarusijos, Azerbaidžiano ir t.t., tame tarpe ir, deja, tik du musulmonų bendruomenės nariai iš Lietuvos. Kiti trys musulmonai į chadžą vyko savo lėšomis, su daline parama, skirta Kauno miesto musulmonų religinės bendruomenės nariams, ne pagal šią WAMY programą.
Vykstantiems į chadžą svarbu žinoti, kad reikalingas vizas galima gauti tik per Saudo Arabijos Karalystės akredituotas agentūras. Ruošiantis kelionei labai svarbu atidžiai pasidomėti agentūra, į kurią kreipiamasi – ne tik jos akreditacija, bet ir patikimumu, atsiliepimais iš vykusiųjų, suteikiamomis sąlygomis kelionės metu ir pan. Deja, Lietuvoje neturime jokios kelionių agentūros, kuri galėtų pasirūpinti vietiniais piligrimais, todėl šį kartą piligriminės kelionės organizavimu rūpinosi Danijos kelionių agentūra Al-Andalous.
Dokumentai, reikalingi besiruošiantiems į chadžą ar umrą:
1. Saudo Arabijos Karalystės viza. Vizą musulmonui iš Lietuvos, vykstančiam į chadžą ar umrą, išduoda Saudo Arabijos Karalystės ambasada Danijoje. Vizos yra nemokamos, tačiau jas už tam tikrą mokestį gali užsakyti tik akredituotos agentūros, kurių sąrašą galima rasti šios ambasados oficialioje interneto svetainėje. Jokie tarpininkavimo raštai ar sutikimai iš vietinės religinės vadovybės nereikalingi.
2. Galiojantis pasas.
3. Pažyma apie deklaruotą gyvenamąją vietą Lietuvoje arba leidimas gyventi Lietuvoje (naudinga tai išsiversti į anglų kalbą).
4. Tarptautinis skiepų pasas. Privalomas skiepas nuo meningokoginės infekcijos grupės A, C, W-135 ir Y.
5. Dvi dokumentinės nuotraukos.
6. Moteriai reikalingas mahram ryšį su ja lydinčiu artimu globėju įrodantys dokumentai: ištekėjusiai moteriai – religinės santuokos išrašas, netekėjusiai – kiti giminystės ryšį su artimu globėju įrodantys dokumentai. Moteris į chadžą bei umrą gali vykti tik lydima mahram – artimo globėjo (sutuoktinio, tėvo, senelio, brolio, suaugusio sunaus, dėdės ir pan.).