Zakat (privalomoji labdara) II dalis
Paprastas zakato (arab. zakat) vadovas
Trečiasis islamo stulpas
Aprašymas: Antroji lengvai suprantamo vadovo apie zakatą dalis, kurioje išdėstyti svarbiausi dalykai apie šį vieną iš penkių islamo stulpų, žinotini kiekvienam naujam musulmonui.
Tikslai:
- Sužinoti kaip zakatas skaičiuojamas nuo vertybinių popierių, akcijų.
- Sužinoti apie aštuonias žmonių, kuriems gali būti skiriamas zakatas, kategorijas.
- Sužinoti keletą praktiškų patarimų dėl zakato mokėjimo.
Islamiški arabiški terminai:
- Zakat – ٌزَكَاة – privaloma labdara.
- Sadaka – صَدَقَةٌ – savanoriška labdara.
- Džihadas – ٌجِهاد – kova, dėti pastangas į tam tikrą dalyką, ir taip pat gali reikšti teisėtą karą.
Zakatas nuo vertybinių popierių, akcijų
Zakatas skaičiuojamas standartiškai – 2,5% nuo visos akcijų paketo vertės, esančios tą dieną, kai zakatas turi būti sumokėtas, nes akcijos yra perkamos tikintis pelno ir lengvai išmainomos į pinigus.
Prekybininkai, užsiimantys trumpalaike prekyba, turėtų įvertinti vertybinių popierių vertę, esančią tą dieną, kai metinis zakatas turi būti sumokėtas, nepriklausomai nuo jų pirkimo datų ar jų vertės svyravimų, ir sumokėti 2,5% nuo visos paketo vertės.
Kas gali gauti zakatą?
Koranas mums nurodo, kas turi teisę gauti zakatą. Korano sūros „Atgaila” („At-Tauba”) 60-ojoje ajoje išvardytos aštuonios žmonių kategorijos:
1. Neturtėliai
Neturtingi žmonės, kurie neturi užtektinai pinigų savo poreikiams, turi teisę gauti zakatą. Tai nereiškia, kad jie yra beturčiai. Tiksliau, jiems sunku suvesti galą su galu, tačiau jie neprašo kitų pagalbos dėl kuklumo ar savigarbos.
2. Vargšai
Tai tokie vargingi žmonės, kurie visiškai neturi lėšų savo poreikiams. Jie akivaizdžiai yra blogesnėje padėtyje, nei paminėti pirmojoje kategorijoje.
3. Tie, kas renka aukas (ir zakato administratoriai)
Žmonėms, atsakingiems už zakato surinkimą ir jo paskirstymą, gali būti užmokama už jų darbą iš zakato lėšų. Jie gali gauti tokį užmokestį, nepriklausomai nuo to ar jie neturtėliai, ar ne.
4. Tie, kurių širdys jaučiasi artimos.
Zakatas gali būti suteikiamas tiems, kurie neseniai priėmė Islamą, taip pat tiems, iš kurių tikimės sulaukti paramos arba siekiame užkirsti kelią jų nusistatymui prieš mus.
5. Vergų išpirkai.
Praeityje zakatas taip pat buvo naudojamas vergų laisvės išpirkai. Koranas įsakė tai kaip vieną iš leistinų būdų, skirtų zakat pinigų panaudojimui. Tai – neabejotina islamo gailestingo elgesio su vergais išraiška, kai egzistavo vergystė. Islamas išaukštino vergų išlaisvinimą, padarydamas jį garbinimo aktu, pamaloninančiu Dievą.
6. Skolininkams
Žmonės, kurie yra slegiami skolų ir neturi iš ko jų patys apmokėti, gali gauti zakatą. Įsiskolinta gali būti dėl medicininių priežasčių, santuokos ar kitų teisėtų išlaidų.
7. Allah kelyje
Turtas taip pat gali būti leidžiamas vardan Allaho. Tradiciškai klasikiniai islamo mokslininkai laiko, kad ši kategorija yra skirta džihadui arba teisėtui karui. Vėlesnieji mokslininkai į šią kategoriją įtraukė ir pastangas dedamas islamo skleidimui bei jo ideologinio ginimo.
8. Keleiviai
Praeityje keliaudami žmonės dažnai patekdavo į keblias situacijas, neturėdami priėjimo prie savo lėšų likusių namuose. Tai kartais nutinka ir dabar. Tokiose situacijose, šie keliautojai turi teisę gauti pinigų iš zakato. Tačiau yra sąlyga, kad jie keliauja ne nepaklusdami Allahui, bet dėl priimtino tikslo, kaip kad žinių siekimas, darbo ieškojimas ar dėl verslo.
Kam negali būti suteikiamas zakatas?
Pasiturintis žmogus negali duoti zakatą savo tėvams, nes jie yra jo atsakomybė. Taip pat, sutuoktinis negali duoti zakatą savo žmonai, nes jis yra finansiškai už ją atsakingas. Be to, pagal daugumos islamo mokslininkų nuomone, zakatas negali gauti nemusulmonai. Nepasiturintiems nemusulmonams galima pagelbėti duodant sadaką – savanorišką labdarą.
Praktiški patarimai dėl zakato mokėjimo
- Pinigus galite tiesiogiai patys duoti vargšams ar neturtėliams musulmonams, jei tokių žinote.
- Zakatą greičiausiai renka jūsų vietinis Islamo centras ir jį išdalina nepasiturintiems vietinėje bendruomenėje arba bendradarbiauja su labdaros organizacijomis. Taigi, visada galite paklausti vietinėje mečetėje, ar jie priima zakatą. Kartais mečetėje netgi galite rasti dėžutes, pažymėtas, kad jos skirtos zakatui, į kurias tiesiog galite įmesti savo čekį ar grynuosius zakatui sumokėti.
- Beto, paieškoję internete, galite surasti daug islamiškų labdaros organizacijų, renkančių zakatą, skirtą paremti našlaičius ar maisto bei medikamentų nelaimių ištiktose vietose dalinimui.
Čia tik kelios organizacijos, kurioms galite pervesti savo zakatą:
- www.zakat.org
- www.islamic-relief.com
- www.hhrd.org
Įvairūs klausimai
Zakatas turi būti mokamas nuo aukso ir sidabro papuošalų. Zakatas nuo aukso bus skaičiuojamas pagal aukso kiekį juvelyriniuose dirbiniuose (karatus arba prabą) ir jo vertę rinkoje. Tai reiškia, kad kai skaičiuosite aukso vertę, turėtumėte pasitarti su juvelyru dėl teisingos jo vertės (pagal jo sudėtį bei svorį). Nuo brangakmenių, esančių juvelyriniuose dirbiniuose, zakatas nemokamas.
Kai duodate zakatą, privalote turėti intenciją jį mokėti. Kitais žodžiais sakant, negalite paaukoti pinigų, o po to galvoti, kad aš jau tiek daug daviau labdarai, jog tai skaičiuosis kaip mano zakatas.
Zakatas turi būti sumokamas nedelsiant, kai tik tam ateina laikas. Neturėtumėte to atidėti be pateisinamos priežasties, pavyzdžiui, laukdami, kol pasieksite vargšus.
Vienas dažnai pasitaikantis ir labai paplitęs neteisingas supratimas apie zakatą yra tas, jog manoma, kad jei zakatas jau buvo kartą sumokėtas nuo tam tikro turto, kitais metais jo mokėti nuo to pačio turto nebereikia. Tai neteisinga ir tokiai nuomonei nėra jokio pagrindo. Iš tiesų tol, kol turite turto daugiau nei nisab pilnus mėnulio kalendoriaus metus, turite kiekvienais metais mokėti zakatą nuo jo.
__________________________________________________________________________________________
Straipsnio autorius: C.Mofty
Straipsnio šaltinis: www.newmuslims.com
[slickquiz id=18]- 22 balandžio, 2021
- Komentuoti neleidžiama