Totorių paveldas Lietuvoje: susitikimas su prof. dr. G. Miškiniene ir pažintis su Lietuvos musulmonų bendruomene
Totorių paveldas Lietuvoje: susitikimas su prof. dr. G. Miškiniene ir pažintis su Lietuvos musulmonų bendruomene
Rugsėjo mėnesį turėjome unikalią galimybę iš arčiau pažinti Europos kultūrinį paveldą, susipažinti su tautų įvairove bei jų istorija. Mainų programos metu, kuri yra MARIO projekto dalis, į Lietuvą atvyko nevyriausybinė organizacija iš Slovakijos „Islamic Foundation in Slovakia“. Priimančioji organizacija „Švietimas ir paveldas“ surengė neįkainojamus susitikimus, pristatydama totorių paveldą ir jos istoriją, taip pat organizuodama oficialius susitikimus su Lietuvos musulmonų bendruomenės atstovais.
Pirmasis susitikimas įvyko su Lietuvos muftijumi A. Begansku, kuris pasidalijo savo lūkesčiais ir iššūkiais, su kuriais susiduria sprendžiant Vilniaus mečetės statybų klausimą. Slovakijos organizacija pasidalijo savo patirtimi ir patarimais, kaip užmegzti dialogą tarp įvairių religinių konfesijų atstovų. Po šio susitikimo svečiai susitiko su totorių bendruomenės vadove prof. dr. Galina Miškiniene – viena iš iškiliausių totorių kultūros puoselėtojų Lietuvoje (Vilniaus apskrities totorių bendruomenė). Ji aktyviai dirba Vilniaus regione ir verčia seniausius Lietuvos totorių rankraščius. Be to, profesorė vadovauja Vilniaus universiteto Filologijos fakultetui, kur kartu su kolegomis deda daug pastangų išsaugoti totorių paveldą mūsų šalyje. Susitikimo metu buvo pristatyti atlikti tyrimai ir vertimo darbai, kurie labai sudomino svečius, nes totorių paveldo Slovakijoje nėra.
Šis vizitas padėjo užmegzti glaudesnius ryšius tarp Lietuvos ir Slovakijos. Po susitikimo abi bendruomenės užmezgė artimus santykius, ir planuojama pakviesti prof. dr. Miškinienę pristatyti totorių paveldą Slovakijoje. Tai prisidės prie platesnio tarpkultūrinio dialogo ir bendradarbiavimo.
Po įdomios diskusijos ir pažinties su totorių bendruomene Slovakijos organizacijos nariai apsilankė Vilniaus universitete ir pasimėgavo tradicine totorių ir uzbekų virtuve „Tautų mugėje 2024“, vykusioje Vilniaus miesto centre. Mugės metu asociacija „Totoriškas skonis“ pristatė totorių kulinarinį paveldą, o svečiai galėjo iš arti susipažinti su įvairių tautų kulinariniais tradicijomis bei pabendrauti su bendruomenių atstovais. Kitą dieną svečiai aplankė Kauno musulmonų bendruomenę bei stebėjo savaitgalinės mokyklos „Minaretas“ veiklą. Susitikimo metu organizacijos pasidalijo kokybiška mokomąja medžiaga, kurią jie sėkmingai naudoja daugelį metų, pasiekdami puikių rezultatų. Tikimasi, kad ši medžiaga taip pat padės „Minareto“ mokyklai siekti aukštesnių rezultatų religinėje srityje.
Šis susitikimas ne tik praturtino abiejų organizacijų žinias, bet ir suteikė galimybę giliau pažvelgti į Lietuvos kultūrinę įvairovę bei užmegzti naujas tarptautinio bendradarbiavimo galimybes. Džiaugiamės galėdami būti šio tarpkultūrinio dialogo dalimi ir laukiame naujų iniciatyvų, kurios skatins totorių kultūros ir paveldo pažinimą bei padės įgyvendinti musulmonų bendruomenės lūkesčius tiek Lietuvoje, tiek už jos ribų.
Organizatoriai: VšĮ Švietimas ir paveldas
Viešoji įstaiga „Švietimas ir paveldas“ bendradarbiauja su MRGE (Minority Rights Group Europe) įgyvendinant MARIO projektą “Įvairovės tiltas: tarpreliginis dialogas ir kultūrinis bendrumas” nuo sausio iki lapkričio mėn. 2024 metų. Projekto metu organizuojamos tautinės mažumos gimtosios kalbos ir tikėjimo pagrindų mokymai, siekiant prisidėti prie mažumų teisių gerinimo Lietuvoje. Projektas skirtas tiek suaugusiems (vyrams ir moterims), tiek vaikams. Projektas akcentuoja ne tik kokybišką edukaciją visiems, bet ir skatins kultūrinį bei religinį pažinimą visuomenėje puoselėjant ES vertybes Lietuvoje
- 26 rugsėjo, 2024
- Komentuoti neleidžiama
- musulmonų bendruomenė, totorių paveldas