Šventojo Korano išsaugojimas
Pamokos tikslai:
- Įvertinti šv. Korano autentiškumą originalioje formoje, kuri buvo kruopščiai išsaugota ir perduota be jokių pakeitimų.
- Užtvirtinti tikėjimą ir įsitikinimą šv. Koranu, pateikiant jo išsaugojimo ir perdavimo įrodymus.
Arabiški terminai
- Sunna – سُنَّة – turi daug reikšmių priklausomai nuo studijų sričių, tačiau bendroji žodžio reikšmė reiškia bet kokį Pranašo Muchammedo ﷺ (tebūnie jam taika ir Allaho palaima) veiksmą, posakį ar pritarimą.
Koranas ir Sunna yra dveji dieviškojo apreiškimo šaltiniai islame ir jais grindžiamas islamo tikėjimas bei garbinimas.
Galbūt kažkas pagalvos: “Kodėl man yra svarbu žinoti šiuos dalykus?” Pirmiausia, net tokios paprastos informacijos žinojimas sustiprina tikėjimą ir įsitikinimą, jog einama teisingu keliu. Jaučiama, kad religija nėra paremta tik paprastais teiginiais, o Allaho pažadėtais ir išsaugotais apreiškimais. Antra, mažiau tikėtina, kad žmogų, turintį pagrindines žinias, paveiks abejonės.
Allahas Aukščiausiasis sako: ,,Štai, Mes patys nusiuntėme iš viršaus, žingsnį po žingsnio, šį priminimą ir, štai, Mes tikrai jį saugosim (nuo teršimo).’’ (Koranas, sūra Al-Hidžr (Uolėta vieta) 15:9)
Koranas buvo išsaugotas ir perduotas kaip joks kitas religinis tekstas ar knyga visame pasaulyje. Daugiausiai jis buvo perduotas per įsiminimą ir raštu.
Apžvelkime įrodymus kaip buvo išsaugotas šv. Koranas per amžius.
Koranas buvo išsaugotas užrašant
Tais laikais nebuvo spausdinimo mašinų. Knygas reikėjo rašyti savarankiškai, specializuotiems raštininkams, o kopijuojant reikėjo panašių pastangų. Pats Pranašas ﷺ diktavo Koraną paraidžiui ir pažodžiui specializuotiems raštininkams. Pranašas ﷺ mirė 632 metais po Kristaus. Vėliau, Abu Bakr, pirmasis musulmonų lyderis, surinko originalius rankraščius į vieną knygą ir po kurio laiko, kai musulmonų imperija driekėsi nuo rytų iki vakarų, Usmanas, Pranašo ﷺ žentas ir trečiasis kalifas, po maždaug dvidešimt metų, įsakė padaryti penkias originalo kopijas ir išplatinti į visas musulmonų gyvenamas pasaulio dalis.
Šiandien mes turime tris rankraščius, kurie siekia kalifo Usmano, Pranašo ﷺ žento, laikus.
Vokiečių mokslininkas ponas von Deffner, rašo: “Tai gali būti Imamo rankraštis (Usmano laikomos kopijos pavadinimas) arba viena iš kitų kopijų padarytų Usmano laikais.
Kiti rankrasčių kopijos randasi: Topkapi rūmų muziejuje, Istanbule, Turkijoje ir Al-Huseino mečetėje, Kaire, Egipte.
Ponas von Deffner apie tai rašo: ,, …visai įmanoma, kad tai buvo nukopijuota nuo Usmano Muschafo.’’
Jo žodžiais norisi užbaigti šį skyrių: ,,Kitaip tariant, dvi Korano kopijos, kurios originaliai buvo sudarytos kalifo Usmano laikais, yra vis dar mums pasiekiamos šiandien ir jų tekstą bei sandarą gali palyginti kas tik pageidauja su bet kuria kita Korano kopija, tebūnie spausdinta ji ar rašyta ranka, iš bet kurio laikotarpio. Jos bus visiškai vienodos.’’
Koranas buvo išsaugotas įsimenant
Allahas padarė Koraną lengvai įsimintiną:
,,Ir iš tikrųjų Mes padarėme Koraną lengvai atminamą; kas, tada pasiryš jį priimti į širdį?’’ (Koranas, sūra Mėnulis 54:17)
Korano įsiminimo lengvumas yra nepakartojamas. Nėra jokios kitos religinės knygos ar teksto, kurį galima būtų taip lengvai įsiminti. Netgi ne arabai lengvai jį įsimena. Labai retai mes sutinkame žmones, kurie žino atmintinai visą Bibliją, o Koranas yra įsimintas beveik kiekvieno musulmonų mokslininko ir milijonų paprastų musulmonų, karta po kartos. Beveik kiekvienas musulmonas yra įsiminęs kažkokią Korano dalį, kad galėtų ją recituoti maldose. Šie žingsniai yra tradiciniai Korano mokymosi žingsniai:
Pirmas: Koraną išmoksta mintinai vaikai, berniukai ir mergaitės, gana jauno amžiaus. Šis procesas užtrunka apie 2-4 metus.
Antras: vien įsiminti Koraną negana, Koranas nėra tiesiog žodžiai, bet taip pat garsai ir reikšmės. Koranas turi būti recituojamas lygiai taip pat, kaip tai darė Allaho Pranašas ﷺ prieš 1400 metų. Tai pasiekiama naudojantis 1400 metų senumo tradicija, pagal kurią mokytojas perduoda deklamavimo taisykles mokiniui, nenutrūkstama grandine nuo paties Pranašo ﷺ . Šis procesas dažniausiai užtrunka nuo 3 iki 6 metų. Kai yra pasiekiamas meistriškumas ir deklamavimas yra patikrinamas, kad nebūtų klaidų, asmuo gauna oficialų sertifikatą, kuris arabiškai vadiansi ,,Idžaza’’. Jis patvirtina, jog šis asmuo išmoko taisykles ir gali deklamuoti Koraną lygiai taip pat, kaip jį deklamavo Muchammedas, Allaho Pranašas ﷺ .
A.T. Welch, ne musulmonas orientalistas, rašo: ,,Musulmonams Koranas reiškia žymiai daugiau nei tiesiog raštą ar šventą literatūrą, kaip tai suprantama vakaruose. Per amžių amžius daugumai svarbiausia jo reikšmė buvo žodinė forma, kuri pirmiausia ir atsirado bei kurią recitavo Pranašas Muchammedas savo bendražygiams apie 20 metų. Atskleidimas buvo įsimintas kai kurių Muchammedo bendražygių jam esant gyvam ir taip prasidrėjo ir buvo įtvirtinta žodinio perdavimo tradicija, besitęsianti per amžius bei kartais iškeliama aukščiau už užrašytą Koraną. Per amžius žodinė tradicija buvo palaikoma profesionalių deklomuotojų (kurrah). Iki šiol, deklamuojamo Korano reikšmingumas buvo vertinamas Vakaruose.’’
Buvo išsaugoti ne tik žodžiai, bet ir garsai. Joks kitas religinis tekstas nebuvo taip gerai išsaugotas – tuo gali kiekvienas skaitytojas įsitikinti pats. Taigi, Koranas išlieka nepakartojamu savo išsaugojimo būdu per amžius, kaip ir buvo pranašaujama paties Allaho.
Straipsnį vertė: islamasvisiems.lt savanoriai
Šaltinis: www.newmuslims.com
- 08 sausio, 2021
- Komentuoti neleidžiama
- Koranas, Musulmonų Knyga, musulmonų šventa Knyga, šventas Koranas