Oficialus vizitas Kauno mečetėje
Kauno musulmonai susitiko su Seimo pirmininku ir Europos bei užsienio reikalų komiteto ir Seimo nariu
Rugsėjo 29 d. oficialiu vizitu Kaune lankėsi Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis ir Europos bei užsienio reikalų komiteto ir Seimo narys Mindaugas Puidokas su padėjėjais – sekretoriais. Jie, vedami smalsumo ir pažinimo, aplankė Kauno mečetę ir tiesiogiai susitiko su Kauno miesto musulmonų religinės bendruomenės valdyba. Prie šio susitikimo prisijungė Lietuvos Totorių Sąjungos ir Kauno totorių bendruomenės nariai.
Nuo senų laikų į Lietuvą atvykę totoriai puoselėjo savo religines tradicijas. Kaune buvo įkurta Kauno musulmonų draugija. Šios draugijos narys ir mecenatas Aleksandras Iljasevičius dar 1910 metais iš miesto savivaldybės nupirkto 1 ha žemės ir už savo pinigus pastatę medinę mečetę ir kelis ūkinius pastatus, reikalingus tenkinti bendruomenės poreikius. O jau 1930 – iaisiais, vadinamais Vytauto Didžiojo metais, buvo paruoštas projektas šalia senos medinės mečetės pastatyti mūrinę mečetę, kuri duris vietos tikintiesiems atvėrė 1933-aisiais. Sena medinė mečetė buvo nugriauta, nors manoma, kad gali būti išlikę jos pamatai.
Sovietmetis labai skaudžiai palietė šios bendruomenės narius (vyko masinė migracija), tad mečetės autentiškas stovis vis keitėsi, o 1991 metais ji vėl buvo grąžinta Kauno m. musulmonų religinei bendruomenei. Deja, jos veiklą plėtojo ir brandino jau iš kitų šalių atvykusieji musulmonai užsieniečiai, kurie šiandiena yra mūsų Lietuvos dalis. O dabariniai totoriai į ją žiūri kaip į… paminklą. Buvo labai gaila žiūrėti į tokią susidariusią situacija, kai po Džumua penktadieninės maldos atvyko kelios totorių šeimos tik pasidaryti nuotrauką prie mečetės (be jokio noro įeiti į vidų). O užkalbinus vieną kitą, tai buvo anūkai tų totorių musulmonų, kurie rinko lėšas pirmai mečetės statybai Kauno mieste…
Šiandien ši mečetė efektyviai tenkina bendruomenės narių religinius poreikius: mečetė atrakinama kasdienei maldai, kiekvieną savaitę pravedamos penktadieninės maldos (džumua), du kart per metus vyksta religinių švenčių Id-ul-Adcha ir Ir-ul-Fitr šventinės maldos, vyksta religinis švietimas suaugusiems ir vaikams, o taip pat mečetė atrakinama tenkinti viešuosius visuomenės interesus.
Pats susitikimas su Seimo nariais vyko sklandžiai. Su Seimo pirmininku buvo labai lengva ir įdomu bendrauti bei paliesti įvairius bendruomenės klausimus. Buvo pravesta trumpa ekskursija bei parodyta, kaip realiai atliekami Kauno mečetės restauracijos tvarkymo darbai. Su Seimo nariu Mindaugu Puidoku kalbėjome apie teritorijos sutvarkymą, atsižvelgiant į tai, kad šie darbai yra bendruomenės prioritetas. Šis Seimo narys noriai sutiko susitikti su bendruomenės nariais ir aptarti rūpimus klausimus.
Seimo pirmininko nuostabai, Kauno miesto musulmonų religinės bendruomenės imamas iš Turkijos gyvai iš atminties paskaitė ištrauką iš Korano arabų kalba. Šios imamo parecituotos ištraukos vertimas būtų toks:
„O jūs, kurie patikėjote! Jeigu ateis pas jus nedorėlis su žinia, tai pasistenkite ištirti, kad iš nežinojimo nepakenktumėte kokiems nors nekaltiems žmonėms, nes jums teks dėl to gailėtis.
Ir žinokite, kad tarp jūsų – Allaho Pasiuntinys; jeigu jis klausytųsi jūsų daugeliu atvejų, tai jūs būtinai pakliūtumėt į nemalonią padėtį. Bet Allahas pažadino jumyse meilę tikėjimui ir išpuošė ją jūsų širdyse, ir padarė jums nepakenčiamais netikėjimą, pasileidimą ir nepaklusnumą. Tai – einantieji tiesiai, iš Allaho dosnumo ir malonės. Iš tiesų Allahas – Žinantysis, Išmintingasis!” (Koranas, sūra „Kambariai“ 49:6-8)
يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا إِن جَاءَكُمْ فَاسِقٌ بِنَبَإٍ فَتَبَيَّنُوا أَن تُصِيبُوا قَوْمًا بِجَهَالَةٍ فَتُصْبِحُوا عَلَىٰ مَا فَعَلْتُمْ نَادِمِينَ ﴿٦﴾ وَاعْلَمُوا أَنَّ فِيكُمْ رَسُولَ اللَّـهِ ۚ لَوْ يُطِيعُكُمْ فِي كَثِيرٍ مِّنَ الْأَمْرِ لَعَنِتُّمْ وَلَـٰكِنَّ اللَّـهَ حَبَّبَ إِلَيْكُمُ الْإِيمَانَ وَزَيَّنَهُ فِي قُلُوبِكُمْ وَكَرَّهَ إِلَيْكُمُ الْكُفْرَ وَالْفُسُوقَ وَالْعِصْيَانَ ۚ أُولَـٰئِكَ هُمُ الرَّاشِدُونَ ﴿٧
فَضْلًا مِّنَ اللَّـهِ وَنِعْمَةً ۚ وَاللَّـهُ عَلِيمٌ حَكِيمٌ ﴿٨
Kiekvienas musulmonas mokosi būtent arabų kalbą, kad mokėtų teisingai atlikti maldą, o tradiciškai kiekviena musulmonų šeima puoselėja tradiciją nuo mažens vaikus mokyti Koraną atmintinai. Toks religinis šeimų paveldas praktikuojamas iki šių dienų visame pasaulyje.
Ačiū už dėmėsį Kauno miesto musulmonų religinei bendruomenei.
© islamasvisiems.lt
- 30 rugsėjo, 2017
- Komentuoti neleidžiama
- Kauno mečetė, musulmonai Lietuvoje