Narkotikai, alkoholis ir azartiniai žaidimai (2 dalis)
Narkotikai, alkoholis ir azartiniai žaidimai (2 dalis)
Aprašymas: dviejų dalių pamoka paaiškinanti islamišką požiūrį į tris, pasaulyje plačiai paplitusias blogybes-žalingus įpročius: narkotikus, alkoholį ir azartinius žaidimus.
2-oji dalis: skirtingos, moderniame pasaulyje plačiai paplitusios azartinių žaidimų formos ir Korane esantys mokymai-likti šių ydų nuošalyje.
Tikslai:
- Atpažinti plačiai paplitusias moderniame pasaulyje azartinių žaidimų ydas.
- Išmokti, ką sako Koranas ir sunna apie azartinius žaidimus ir jų formas.
- Išmokti šešis būdus, kaip išvengti šių ydų: alkoholiu, narkotikais ir azartiniais žaidimais.
Arabiški terminai:
- Du‘a – دُعاءٌ – nuolankus prašymas, maldavimas, kažko Dievo prašymas.
- Sunna – ٌسُنَّة – šis žodis turi kelias reikšmes, kurios priklauso nuo konteksto. Priimtiniausia šio žodžio reikšmė yra interpretuojama kaip Pranašo (Muchammedo) ﷺ pasisakymai, poelgiai, nebylūs pritarimai ir jo savybės.
Azartiniai žaidimai
Azartiniai žaidimai neskatina sąžiningo darbo, tačiau skatina godumą, materializmą ir nepasitenkinimą. Taip pat skatina ‘‘tapk turtingu greitai“ mąstymą ir nerūpestingą Allaho suteiktų išteklių naudojimą.
Priklausomybė nuo azartinių žaidimų yra pripažinta psichikos sveikatos problema. [1] Lažinimasis dėl sporto srityje vykstančių laimėjimų ir pralaimėjimų, loterijos bilietų pirkimas, pokeris, lošimo automatai, ruletės yra tik kelios sritys, į kurias pasineria asmenys, kenčiantys nuo šios priklausomybės. Daugelis mieliau žaidžia azartinius žaidimus vykstančius kazino. Be to sparčiai didėja priklausomybė azartinius žaidimus žaisti interneto erdvėje.
Islamas azartinius žaidimus draudžia. Draudimas yra paremtas ištraukomis iš Korano ir Pranašo ﷺ sunnos. Korane rašoma:
O jūs, kurie patikėjote! Vynas (svaigalai), azartiniai žaidimai, gyvuliai paaukoti stabams, būrimas strėlių laidymu – niekšybės, šėtono išmonė. Tai šalinkitės šito, – galbūt tapsite laimingi! Šėtonas trokšta sukurstyti tarp jūsų nesantaiką ir neapykantą su vynu ir azartiniais žaidimais, ir nukreipti jus nuo Allaho paminėjimo ir nuo maldos. Argi nenustosite tai darę? (Koranas, sūra „Vaišių stalas“, 90-91)
Dievo Pranašas ﷺ pasmerkė azartinius žaidimus iki tokio lygio, kad net svarstymas, ar juose dalyvauti, buvo laikomas peiktinu. Allaho Pasiuntinys ﷺ pasakė, kad tas, kuris kitam asmeniui pasiūlys užsiimti azartiniais žaidimais, turi paaukoti labdarai dalį savo turto, taip išpirkdamas sumanymo užsiimti azartiniais žaidimais kaltę. (Sachych Al-Bukhari)
Būtų galima sakyti, kad lošimas yra veikla, kurios metu lošėjai savo noru perleidžia pinigus ar kažką vertinga vienas kitam. Tačiau toks pinigų perleidimas yra paremtas padariniais, kurie dar nėra aiškūs.
Iš esmės, yra dvi pagrindinės lošimo formos:
- Pirmoji lošimo forma neįpareigoja 100 procentų mokėti nei vienos pusės (ne būtinai tik dvi pusės). Abiejų pusių mokėjimas priklauso nuo kažkokio įvykio pasekmių. Tokiu atveju lošėjas nestato savo pinigų iš karto, pinigai yra žadami sumokėti vėliau, priklausomai nuo to, kaip pasibaigs kažkoks įvykis.
Pavyzdžiui, A ir B susilažina, kuris iš jų greičiau nubėgs 100 metrų, pralaimėtojas laimėtojui turės sumokėti 100 eurų. Nėra aišku, kuriam iš jų reikės mokėti, tai priklauso nuo to, kuris iš jų laimės.
Taip pat į šią kategoriją yra įtraukiami pinigų statymai žirgų lenktynėse ir kituose sportuose. Pavyzdžiui A pažada B sumokėti 100 eurų, jei komanda X laimės, Bet jei komanda X pralaimės tu turėsi man sumokėti 100 eurų.
- Antra azartinių žaidimų forma yra kai vienos pusės mokėjimas yra aiškus, o kitos ne. Tas, kurio mokėjimas yra aiškus, stato viską, ką turi, tikėdamasis padidinti savo jau turimą turtą, tačiau kartu ir rizikuoja prarasti viską. Tai tikriausiai plačiausiai paplitusi azartinių žaidimų forma, turinti daug formų.
Be to dar reikia paminėti įvairias loterijas, kurių esmė tokia, kad lošiantysis turi sumokėti, kad būtų įtrauktas į žaidimą. Tokia mokėjimo forma galėtų būti įėjimo mokestis, bilietų pirkimas ir taip toliau. Surinkti pinigai yra išdalinami laimingiesiems – tai akivaizdžiai yra lošimas. Tie, kurie nepatenka į laimingųjų ratą, praranda, tai, ką davė, kad būtų įtraukti į žaidimą ir nieko negauna.
Azartinių žaidimų vengimo planas
-
Tinkamas užauginimas
Tinkama šeima suteikia vaikams reikiamą stabilumo jausmą bei įdiegia meilę Allahui ir Allaho baimę, tai tampa stipria atbaidymo priemone sekti savo norus. Pats efektyviausias būdas to pasiekti yra tėvams būti geru pavyzdžiu savo vaikams. Žinoma, ne tik žodžiais, bet ir veiksmais.
-
Atgailauk ir siek atleidimo
Tikintysis iš karto atlikęs nuodėmę prašo atleidimo ir jaučia gėdos jausmą, nepaklusęs Allahui. Taigi bet kuris musulmonas, vartojantis narkotikus, alkoholį ar lošiantis, privalo žinoti, kad Allahas yra tam, kad jam padėtų ir atleistų jo nuodėmes. Jis turi kreiptis į Allahą nuoširdžiai atgailaudamas.
Pranašas ﷺ pasakė: „Tas, kuris atgailauja padaręs nuodėmę, yra visai kaip tas, kuris nuodėmės nepadarė.“ (Ibn Madžah)
Tačiau atgailavimas turi būti visiškai nuoširdus. Žmogus turi jausti gėdos ir kaltės jausmus, kad padarė nuodėmę. Jis taip pat turi stengtis nepakartoti to paties ateityje ir tapti geresniu, kad atlygintų už padarytą nuodėmę.
-
Rinktis tinkamą kompaniją
Geros kompanijos pasirinkimas yra gydymo dalis taip pat kaip ir kelio užkirtimas pasinerti į azartinius žaidimus. Be šio pasirinkimo gydymas nėra visapusis. Asmuo turėtų iš paskutiniųjų stengtis užmegzti gerus santykius su kitais. Geri, pamaldūs žmonės nėra užtektinai, kadangi asmeniui reikia ir nuoširdžių draugų, kurie jam padėtų, patartų sunkiu metu. Daugelis žmonių pradeda vartoti alkoholį, narkotikus ar žaisti azartinius žaidimus, nes pasirenka netinkamą kompaniją. Gyvenkite netoli mečetės, leiskite laiką joje, pakeiskite kaimynystę, miestą, dėl to darykite viską.
-
Užsiimkite kuo daugiau veiklų
Kai žmogus, turintis laisvo laiko, neleidžia jo Allaho vardu, jis greičiausiai naudos jį Allhui nepaklusti. Daugelis, nuo priklausomybių kenčiančių žmonių, skundžiasi nuoboduliu. Laisvas laikas turėtų būti išnaudojamas, kaip nuostabi galimybė, pamaloninti Dievą ir už tai gauti jo apdovanojimus po mirties.
Pranašas ﷺ pasakė: „Yra du nuostabūs dalykai, kurių neužtenka daugeliui žmonių,: sveikata ir laisvas laikas.“ (Sachych Al-Bukhari)
Naudokite savo laiką mokytis Koranui, arabų kalbai, plėskite žinias apie islamą ir skleiskite jas, tobulinkite kažkokius įgūdžius, progresuokite darbo ar mokslo sferose.
-
Pasikonsultuoti su priklausomybių centru
Įsitraukite į priklausomybių gydymo programą ir gaukite visą pagalbą, kurios jums reikia. Socialinis projektas Lietuvoje „Nebenoriu lošti” teikia nformacinę ir emocinę paramą nuo lošimų priklausomybės kenčiantiems lošėjams bei jų artimiesiems.
-
Du’a
Du‘a pati savaime jau yra efektyvus gydymas. Jos metu žmogus maldauja Galingiausiojo, kurio paliepimu viskas vyksta. Jei žmogus sujungia du‘a ir kitus gydymo metodus, Allahas tikrai padės ir apsaugos savo tarną.
Autorius: Imam Kamil Mufti (© 2013 NewMuslims.com)
Šaltinis: www.newmuslims.com
Išnašos:
[1] (http://www.ncpgambling.org)
- 07 kovo, 2017
- Komentuoti neleidžiama