Narkotikai, alkoholis ir azartiniai žaidimai (1 dalis)
Narkotikai, alkoholis ir azartiniai žaidimai (1 dalis)
Aprašymas: dviejų dalių pamoka paaiškinanti islamišką požiūrį į tris, pasaulyje plačiai paplitusias blogybes-žalingus įpročius: narkotikus, alkoholį ir azartinius žaidimus.
1-oje dalyje bus kalbama apie neigiamą narkotikų ir alkoholio poveikį bei islamišką požiūrį į jų vartojimą.
Tikslai:
- Vartojamo alkoholio poveikio žmogaus psichologinei ir fizinei būsenai atpažinimas.
- Išmokti tas Korano ir Pranašo Muchammedo chadisų vietas, kuriose kalbama apie alkoholį ir narkotikus.
- Suprasti ir įsisavinti islamišką požiūrį į alkoholį ir narkotikus.
Arabiški terminai:
- Chadits (dgs. achadits) – أحادِث ) حَديث ) – tai pranešimas arba pasakojimas. Islamiškame kontekste tai yra užrašyti Pranašo Muchammedo (taika jam ir Dievo palaima) posakiai ir veiksmai, iš pradžių prisiminti ir vieno žmogaus kitam perdavinėti žodžiu, o vėliau išsaugoti raštu.
- Khamr – خَمْر – bet koks gėrimas, narkotinė medžiaga ar kitokia medžiaga, kurie sukelia intoksikaciją.
- Salah – صَلاةُ – arabiškas žodis, reiškiantis tiesioginį ryšį tarp tikinčiojo (išpažįstančio Islamo religiją) ir Dievo. Dar konkrečiau ši sąvoka islamiškame kontekste yra 5 kasdienių maldų pavadinimas ir pati svarbiausia Dievo garbinimo forma.
- Sūra – سُورَةٌ – Korano skyrius.
Narkotikai ir Alkoholis
Alkoholis – Vakarų kultūros dalis. Jis yra vartojamas švenčių, socializacijos bei religinių ceremonijų metu. Daugelis amerikiečių pripažįsta, kad alkoholio vartojimas per dideliais kiekiais gali sukelti priklausomybę ar būti nelaimingų atsitikimų priežastimi. Tačiau tai dar ne viskas. Prie šių jau ir taip rimtų problemų būtina paminėti ir alkoholio daromą žalą žmogaus organizmui: kenkimas organams, imuninės sistemos nusilpimas ir įvairių vėžio formų skatinimas. Be to, dėl alkoholio vartojimo kasmet JAV miršta 100 000 žmonių iš kurių 1400 yra koledžų studentai.[1] Šie skaičiai parodo, kad alkoholinių medžiagų vartojimas JAV yra trečioje (po tabako ir nesveiko gyvenimo būdo – nesveika mityba ir mažas aktyvumas) mirtingumo priežasčių vietoje. [2] 2007 iš viso JAV užregistruotos 38 371 narkotinių medžiagų išprovokuotos mirtys.[3]
Kaip pavyzdį, kaip alkoholis paveikia smegenų funkcionavimą, Nacionalinis Piktnaudžiavimo Alkoholiu ir Alkoholizmo Institutas (anglų: The National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism) teigia:
„Apsunkintas vaikščiojimas, pablogėjęs regėjimas, neaiški kalba, sulėtėjusi reakcija, sutrikusi atmintis – alkoholis neabejotinai paveikia smegenų veiklą. Kai kurie iš minėtų simptomų gali būti pastebėti po vieno ar dviejų gėrimų ir pranyksta neužilgo nustojus vartoti alkoholį. Tačiau asmens, kuris vartoja alkoholį labai dideliais kiekiais ilgą laiką, smegenys gali būti pažeistos neatstatomai. Tokiu atveju jo smegenys tinkamai nefunkcionuos net ir pasibaigus alkoholio poveikiui. Iš tikrųjų, kaip alkoholis paveikia smegenis ir kokia yra galimybė panaikinti rimto girtuokliavimo sukeltus smegenų pažeidimus vis dar ir šiandien išlieka labai populiarios su alkoholiu susijusių tyrimų temos.
Mes žinome, kad alkoholio vartojimas dideliais kiekiais ilgą laiką sukelia rimtus neigiamus padarinius smegenims. Šie gali svyruoti nuo menko atminties suprastėjimo iki tokios būklės, kad asmeniui tampa būtinai reikalinga nuolatinė kito asmens priežiūra. Netgi alkoholinių medžiagų vartojimas vidutiniais kiekiais sukelia laikiną žalą, kaip rodo alkoholio vartojimo poveikio vairavimui tyrimai.” [4]
Priklausomybė nuo narkotikų ir alkoholio labai dažnai asmenį kamuoja vienu metu. Tyrimai rodo, kad priklausomybė nuo alkoholio padidina narkotinių medžiagų vartojimo riziką, o priklausomybė nuo narkotinių medžiagų padidina alkoholio vartojimo tikimybę. [5]
Alkoholio poveikis priklausomai nuo to, kokia alkoholio koncentracija kraujyje. [6]
Alkoholio koncentracija kraujyje | Jausmų ir asmenybės pakitimai | Alkoholio sukelta fizinė ir psichologinė žala |
0,01 – 0,06 | Atsipalaidavimas
Gerovės jausmas Budrumo praradimas Džiaugsmas Savęs netramdymas |
Mąstymas
Koordinacija Koncentracija Sprendimai
|
0,06 – 0,10 | Atbukę jausmai
Visiškas savęs nebetramdymas Ekstroversija Sumažėjęs seksualinis malonumas |
Sutrikę refleksai
Pagrįstumas Orientacija Sutrikęs matymas |
0,11 – 0,20 | Hiperbolizuota saviraiška
Staigūs emocijų pokyčiai Apėmęs piktumas ar liūdesys Negalėjimas elgtis ar kalbėti ramiai |
Reakcijos laikas
Savikontrolė Neaiški kalba, neaiškiai tariami žodžiai |
0,21 – 0,29 | Stuporas
Suvokimo praradimas Sutrikę pojūčiai |
Visiškas savikontrolės praradimas
Sąmonės praradimas Atminties užtemimas |
0,30 – 0,39 | Sunki depresija
Sąmonės praradimas Didelė mirtingumo tikimybė |
Šlapimo pūslės funkcionavimas
Kvėpavimas Širdies ritmo greitis |
=>0.40 | Sąmonės netekimas
Mirtis |
Kvėpavimas
Širdies ritmo greitis |
Islamas, mūsų nuostabi religija, mus moko, kaip teisingai žvelgti į narkotikus ir alkoholį. Šių medžiagų vartojimas islamo yra draudžiamas. Netgi minimaliausias alkoholio ar narkotikų kiekis negali būti vartojamas. Įprotis nedideliais kiekiais išgerti truputėlį vyno labai greitai gali virsti sunkiai atsikratomu žalingu įpročiu.
Allahas Korane yra uždraudęs narkotikų ir alkoholio vartojimą:
O jūs, kurie patikėjote! Vynas (svaigalai), azartiniai žaidimai, gyvuliai paaukoti stabams, būrimas strėlių laidymu – niekšybės, šėtono išmonė. Tai šalinkitės šito, – galbūt tapsite laimingi! Šėtonas trokšta sukurstyti tarp jūsų nesantaiką ir neapykantą su vynu ir azartiniais žaidimais, ir nukreipti jus nuo Allaho paminėjimo ir nuo maldos. Argi nenustosite tai darę? (Koranas, sūra „Vaišių stalas”, 90-91)
Kai šie Dievo žodžiai buvo perduoti Pranašui ﷺ , buvo paskelbta, kad tie, kurie turi alkoholio negali jo gerti ar parduoti. Buvo įsakyta sunaikinti visus išteklius. Taigi alkoholis buvo išlietas Medinos miesto gatvėse.
Vienas asmuo paklausė, ar alkoholis gali būti naudojamas kaip vaistas? Pranašas ﷺ atsakė:
„Tai nėra vaistas, tai liga.“ [7]
Pranašas ﷺ uždraudė alkoholio vartojimą labai aiškiai. Jis ﷺ pasakė:
„Tikrai, Allahas prakeikė khamr, tuos, kurie jį gamina, tą, kuriam jis yra pagamintas, tą, kuris jį vartoja ir tą, kuris jį patiekia, tą, kuris jį neša, tą, kuriam jis yra nešamas, tą, kuris jį parduoda, tą, kuris uždirba iš to pardavimo, tą, kuris jį perka, ir tą, kuriam yra perkama.“ (Tirmizi, Ibn Madžah)
Prieš išpažįstant islamą arabai mėgo alkoholį ir vakarėlius, kuriuose jis buvo vartojamas. Jų kalboje alkoholis turėjo apie 100 pavadinimų. Kad panaikintų šitą blogį – žalingą įprotį, Allahas išmintingai neiškarto, bet žingsnis po žingsnio savo žodžiais krypo link visiško jo uždraudimo.
Iš pradžių Allahas išreiškė nepritarimą alkoholio vartojimui ir azartiniams žaidimams (Koranas, sūra „Karvė”, 219). Vėliau uždraudė melstis asmenims esantiems neblaivumo būsenoje. (Koranas, sūra „Moterys”, 43). Galiausiai draudimas tapo absoliutus (Koranas, sūra „Vaišių stalas”, 90-91).
Bet koks gėrimas, narkotikas, milteliai ar medžiaga, kurie apsvaigina yra uždrausti vartoti. Allaho Pasiuntinys ﷺ sakė:
„Visi svaigalai yra khamr ir kiekvienas khamr yra uždraustas.“ (Sachych Muslim)
Jis ﷺ taip pat sakė:
„Tai, kas labai apsvaigina, yra draudžiama vartoti net ir mažais kiekiais.“ (Abu Davūd ir Tirmizi)
Tai reiškia, kad mažiausias alkoholio gurkšnelis ar nedidelis narkotikų kiekio suvartojimas taip pat yra draudžiami.
Autorius: Imam Kamil Mufti (© 2013 NewMuslims.com)
Šaltinis: www.newmuslims.com
Išnašos:
[1] (http://articles.cnn.com/2002-04-09/health/college.drinking_1_college-students-binge-drinking-student-deaths?_s=PM:HEALTH)
[2] J McGinnis & W Foege, ‘Actual Causes of Death in the United States,’ Journal of the American Medical Association {JAMA}, Vol. 270, No. 18, 11/10/93, p.2208
[3] (http://www.cdc.gov/mmwr/preview/mmwrhtml/su6001a12.htm#tab)
[4] (http://pubs.niaaa.nih.gov/publications/aa63/aa63.htm)
[5] (http://pubs.niaaa.nih.gov/publications/AA76/AA76.htm)
[6] (http://www.alcohol.vt.edu/students/alcoholeffects/index.htm)
[7] Tirmizi, Abu Davūd
- 27 vasario, 2017
- Komentuoti neleidžiama
- alkoholis, harma, narkotikai, svaigalai