Kaip pasninkauti?
Aprašymas: detali pamoka apie pasninką: jo rūšys, prievolės, metodas ir išimtys su specialiom taisyklėm moterims.
Praeita pamoka: „Susipažinimas su pasninku”
Tikslai
- Sužinoti pasninko rūšis islame.
- Suprasti, kodėl reikia pasninkauti per Ramadaną.
- Sužinoti kam neprivaloma pasninkauti.
- Išmokti kaip reikia pasninkauti per Ramadaną.
- Sužinoti ko privaloma vengti pasninkaujant.
- Susipažinti su specialiom taisyklėm, skirtom musulmonėms.
Arabiški terminai
- Ramadanas – رَمَضَان – devintas islamiško mėnulio kalendoriaus mėnuo. Tai mėnuo, kurio metu buvo apreikštas įsakymas pasninkauti.
- Salah – صَلاةُ – arabiškas žodis, pabrėžiantis tiesioginį ryšį tarp tikinčiojo ir Allaho. Konkrečiau, islame tai reiškia penkias privalomas kasdienes maldas ir tai yra pats svarbiausias garbinimo veiksmas.
- Zakiat– زَكاةٌ – privalomoji labdara.
- Fadžr, Zuhr, Asr, Maghrib, Iša – penkios privalomosios maldos (iš eilės: aušros malda, vidurdienio malda, popietės malda, vakaro malda, nakties malda).
- Tarauych – التَّراوِيح – specialios maldos, atliekamos Ramadano metu po Išą maldos, kuriose recituojami ilgi Korano skyriai.
- Iftar – إِفْطَار – valgis, kuriuo nutraukiamas pasninkas.
- Suchūr – سَحُور – pasnikaujančių musulmonų valgis prieš aušrą.
Pasninko rūšys
Pirmiausia, pasninkas yra dviejų rūšių: privalomas ir savanoriškas. Privalomas pasninkas reiškia, kad musulmonas neturi teisės jo nesilaikyti, neužsitraukęs nuodėmės. Savanoriškas pasninkas yra pasirinktinas – jo galima laikytis arba ne. Už nesilaikymą nėra nuodėmės, tačiau laikantis gaunamas papildomas atpildas. Šioje pamokoje susitelksime tik ties pačiais svarbiausiais privalomais pasninkais, kurių laikomasi Ramadno metu.
Ramadano pasninkas
Ramadano pasninkas yra vienas iš penkių Islamo ramsčių, kaip sakė pranašas Muchammedas (ﷺ): “Islamas yra pastatytas ant penkių ramsčių: liudijimas, kad nėra kitos dievybės išskyrus Allahą ir Muchammedas yra jo pranašas, malda, zakiato davimas, pasninkavimas Ramadano metu ir piligriminė kelionė į Meką.” (Sachych Al-Bukhari)
Ramadano pasninkas yra privalomas kievienam brandos sulaukusiam musulmonui. Allahas sako Korane: “Ir štai, ką iš jūsų užtiks Ramadano mėnuo, tegul praleidžia jį pasninkaudamas.” (Koranas 2:185)
Kas nesilaiko Ramadano pasninko be teisėtos priežasties, padaro didžiąją nuodėmę.
Kas yra atleisti nuo pasninko?
- Brandos nesulaukęs musulmonas vaikas yra atleidžiamas nuo pasninko, kol nepasireiškia vienas iš šių brandos požymių:
- Spermos išsiveržimas šlapio sapno ar kitu metu;
- Gaktos plaukų atsiradimas;
- Mėnesinės;
- Asmuo sulaukia15 metų.
- Jei keliaujate Ramadano metu, jums yra leistina nesilaikyti pasninko. Jei pasirinksite nepasninkauti, privalote atpasninkauti praleistas dienas iki sekančio Ramadano.
- Moteriai yra draudžiama pasninkauti mėnesinių ir po gimdyvinio kraujavimo metu. Ji privalo atpasninkauti praleistą dienų skaičių kitomis dienomis iki seknačio Ramadano.
- Nėščiai arba žindančiai moteriai galima nesilaikyti pasninko, jei tai gali pakenkti jai arba kūdikiui. Daugiau apie šią situaciją rašoma žemiau.
- Protiškai neįgalūs žmonės taip pat yra atleisti nuo pasninko.
- Gailestingasis Valdovas neapkrauna sielos daugiau, nei ji gali pakelti. Taigi, jei sergate, taip pat galite nepasninkauti.
Dėl šio dalyko gali kilti keli nesutarimai:
Pirmiausia, kiek žmogus turi būti sergantis, kad galėtų nepasninkauti? Kosulys ar menkas galvos skausmas nėra rimta nepasninkavimo priežastis, tačiau jei yra medicininė priežastis, ir iš patirties žinote, ar esate įsitikinę, kad pasninkas pablogins jūsų ligą ar nutolins pasveikimą – galite nepasninkauti.
Antra, turite atpasninkauti praleistas dienas pasijutę geriau.
Chroniškai sergantys, kurie neturi galimybės pasveikti, privalo pamaitinti po vieną nepasiturintį žmogų už kiekvieną praleistą Ramadano dieną. Jiems nereikia atpasninkauti kitomis dienomis.
7. Tie kurie yra seni, gali nesilaikyti pasninko, bet privalo pamaitinti po vieną nepasiturintį žmogų už kiekvieną praleistą Ramadano dieną.
Kaip man pasninkauti per Ramadaną?
Visų pirma, pasiteraukite savo vietinėje mečeteje kada prasideda Ramadanas. Dažniausiai mečetės iš anksto atspausdina Ramadano mėnesio tvarkaraštį, kuriame surašyti pasninko pradžios ir nutraukimo laikai (nuo Fadžr iki Maghrib) ir netgi gali būti surašyti Tarauych maldos laikai.
Antra, širdyje turėkite intenciją pasninkauti, naktį prieš pasninko dieną, remiantis pranašo Muchammedo (ﷺ) pasakymu: “Žmogus nėra laikomas pasninkaujančiu, jeigu jis neturėjo intencijos pasninkauti naktį prieš.” (An-Nasa’i)
Tikslas yra prisiminti, kad pasninkaujama vardan mūsų Kūrėjo malonumo.
Ramadano mėnesio pavyzdys, 2020 metai:
Pavyzdžiui, penktadienį, pirmą Ramadano dieną, reiktų pavalgyti iki 4:15. Vėl pradėti valgyti ir gerti (iftar) galima 20:49.
Trečia, atsikelkite gerokai prieš Fadžr maldą, kad turėtumėte laiko užkąsti. Šis užkandis vadinamas suchūr. Kai kuriuose kalendoriuose gali būti nurodytas laikas iki kurio reikia nustoti valgyti dar neprasidėjus Fadžr maldos laikui. Tam nėra jokio pagrindo ir nereiktų į tai kreipti dėmesį, nes autentiški šaltiniai mums aiškiai sako, kad valgyti galima iki pat Fadžr. Tačiau, dėl saugumo, galima nustoti valgyti ir gerti likus kelioms minutėms iki Fadžr, jei bijote laikrodžių netikslumų. Pasilikite pakankamai laiko, nes jei jūs atsikelsite maldos metu arba dar vėliau, valgyti jau nebegalėsite, ir jums teks pasninkauti tuščiu skrandžiu! Jei pramiegosite Fadžr maldą ir atsibusite po saulėtekio, privalote tęsti dienos pasninką ir jis yra galiojantis.
Ketvirta, privalote visiškai vengti veiksmų, kurie nutraukia ir panaikina pasninką (apie juos kalbėsime toliau). Pagrinde tai yra maistas, gėrimai ir sutuoktinių santykiai.
Penkta, Maghrib, arba vakarinė malda, prasideda kai nusileidžia saulė. Tai laikas, kai reikia nutraukti pasninką, ir galima vėl pradėti valgyti ir gerti. Šis valgis vadinamas iftar. Pranašas (ﷺ) pirmiausia nutraukdavo pasninka, nors ir gurkšniu vandens, ir tuomet eidavo melstis Maghrib. Galite pasirinkti ar pavalgyti iš karto ar vėliau, tačiau valgydami nepraleiskite Maghrib maldos!
Ko negalima daryti pasninkaujant?
Jūs pasninkaujate nuo aušros (Fadžr) iki sutemų (Maghrib). Šiuo laiku jums negalima:
- Valgyti ar gerti, įskaitant vaistų vartojimą. Jei jūs pamiršote, kad pasninkaujate ir kažką suvalgėte netyčia, t.y. nenorėdami nutraukti pasninko – nesijaudinkite. Tęskite pąsninką. Jums bus atleista. Pasninkas dar tebegalioja ir pasninko diena bus užskaityta. Pranašas (ﷺ) sakė: “Jei jis pamirš, ir valgys, ir gers, tada leisk jam užbaigti pasninką, nes Allahas jį pamaitino ir davė jam atsigerti.” (Saheeh Al-Bukhari)
- Lytiniai santykiai, užbaigti ar ne, nutraukia pasninką. Saugokitės šio, paties rimčiausio pasninko nutraukimo būdo, kuriuo užsitraukiama nuodėmė ir sunki atpirkimo bausmė. Dėl šios priežasties draudžiama net bučiuotis, jei kyla pavojus, kad tai gali privesti prie lytinių santykių. Vėl gi, tai galioja tik dienos metu, kai pasninkaujama. Naktį tam nėra jokių apribojimų. Pratęsiant, masturbacija taip pat nutraukia pasninką.
- Priverstinis vėmimas nutraukia pasninką, kaip Pranašas (ﷺ)sakė: “Tas kuris vemia netyčia, neprivalo vėliau atpasninkauti, o tas kuris vemia tyčia, privalo atpasninkauti tą dieną.” (At-Tirmidhi)
- Rūkymas, kuris yra ir taip draudžiamas, taip pat nutraukia pasninką.
Specialios taisyklės moterims
- Mėnesinės ir pogimdyvinis kraujavimas
Jei mėnesinės prasideda prieš saulėlydį, moters pasninkas tampa negaliojančiu ir ji privalo tą dieną atpasninkauti. Mėnesinių metu ji negali pasninkauti. Jei ji tampa švari iki Fadžr, tuomet turi pasninkauti, net jei ir pilnai neišsimaudė iki prasidedant Fadžr. Visos praleistos dienos turi būti atpasninkautos po Ramadano mėnesio.
2. Nėštumas ir žindymas
Nėščios ir žindančios moterys turi pasninkauti Ramadano metu. Jei bijote, kad pasninkas gali pakenkti jums, ar jūsų vaikui, ar, kad bus fiziškai per sunku, galite nepasninkauti. Tačiau, jeigu pasninkas nekenkia, ir neprideda jokių sunkumų, tada jis yra privalomas.
Išnašos:
[1] Dėl papildomos informacijos šiais klausimais rekomenduojame panaršyti šias nuorodas: spausti čia ir spausti čia.
Straipsnio šaltinis: www.newmuslims.com