Įvadas į Koraną (3 dalis)
Korano skaitymo būdas
Pamokos tikslai:
- Išmokti žvelgti į Koraną kaip į žinių šaltinį ir vedlį islame, susipažįstant su jo skaitymo būdu.
Kiekvienas musulmonas turėtų išsiugdyti įprotį reguliariai skaityti Koraną. Pranašas ﷺ sakė: „Recituokite Koraną, nes jis bus užtarėjas savo kompanionams (recituotojams) Prikėlimo dieną.“ (Sachych Muslim)
Naujam musulmonui ypatingai svarbu skaityti gerą Korano vertimą, kad jo tikėjimas liktų stiprus, kad jis dvasiškai augtų ir vadovautųsi teisingais Korano nurodymais. Pagrindinis rūpestis turėtų būti ne kuo greičiau perskaityti visą vertimą, bet, užuot tai darius, suprasti ir apsvarstyti jo prasmę. Skaitykite tiek, kiek galite, ir, net jei tai būtų nedaug, darykite tai reguliariai.
Kaip pradėti skaityti Koraną?
-
Skaitykite Koraną su tinkama intencija.
Tam, kad Koranas taptų vedliu ir už jo skaitymą būtų gaunamas atpildas, musulmonas turėtų jį skaityti tik tam, kad pamalonintų Allahą سُبْحَانَهُ وَ تَعَالَى – kad būtų vedamas Jo سُبْحَانَهُ وَ تَعَالَى žodžių. Tai neturi būti daroma siekiant įtikti žmonėms ar užsitarnauti jų pagarbą sau. Skaitoma turi būti nuoširdžiai, siekiant atrasti tiesą ir ja sekti.
-
Pasirinkite tinkamą laiką ir vietą, skaitykite atidžiai ir apmąstykite, ką perskaitę.
Koranas turi būti skaitomas aiškiu protu ir tinkamoje aplinkoje. Pasirinkite tam geriausiai tinkamą laiką, kada galite susikaupti apmąstymams. Allahas سُبْحَانَهُ وَ تَعَالَى sako Korane:
„Iš tiesų čia – priminimas tam, kuris turi širdį, arba tam, kuris klausosi ir tai paliudija!“ (Koranas, 50:37)
Žmogus turi būti pasiruošęs priimti Korano žinią širdimi. Jei ji neatvira žiniai, žmogui Korano skaitymas neatneš naudos. „Tas, kuris klausosi“ yra toks, kuris klausosi atidžiai, bandydamas suvokti, kas yra sakoma. „Tai paliudija“ reiškia, kad jo širdis priima Korano žinią ir jai pritaria. Jei šios sąlygos patenkinamos, žmogus gaus naudos iš Korano ir šis jį ves teisingu keliu. Svarbu paminėti, kad pats Korano apmąstymas nėra tikslas – tikslas yra pritaikyti jo pamokymus savo gyvenime.
-
Leiskite Koranui atskirti tiesą nuo melo.
Leiskite Koranui būti jūsų vedliu. Leiskite jam parodyti jums tiesų kelią ir priimkite jį atvira širdimi. Jei žmogaus mintys jau sudėliotos ir jis žiūrės į Koraną tik tam, kad rastų jas paremiančių teiginių, Koranas niekada neves į tiesą, nes neturės tam galimybių. Musulmonui reikia pakeisti savo pažiūras pagal Koraną, o ne interpretuoti jį taip, kad šis atitiktų jo išankstines nuostatas. Priimkite Koraną nuolankiai, sąmoningai palikdami nuošalėje tai, kas jums buvo įskiepyta jūsų kultūros ir tradicijų. Žvelkite į Koraną kaip į tai, kas nauja, šviežia ir nesuteršta. Leiskite jam vesti jus, o ne bandykite jį pritaikyti ankstesniesiems savo įsitikinimams ir įpročiams.
-
Supraskite, kad viskas Korane yra tiesa.
„Kas labiau paiso duoto žodžio už Allahą?“ (Koranas, 4:87)
Bet kokiu klausimu Allahas سُبْحَانَهُ وَ تَعَالَى sako tiesą. Nesvarbu, ar tai būtų susiję su Neregimuoju Pasauliu, ar su gyvenimu po mirties, istorija, gamtos dėsniais, sociologija ar kuo nors kitu, – visa tai iš Allaho سُبْحَانَهُ وَ تَعَالَى . Kartais žmogus gali perskaityti ką nors, kas, atrodytų, prieštarauja jo pasaulio suvokimui. Tokiu atveju reikėtų suvokti, kad žmogus arba neteisingai suprato, kas teigiama Korane, dėl ko jis turėtų gilinti savo žinias, arba, kad jo suvokimui trukdo jo auklėjimas. Naujam tikinčiajam svarbu neabejoti Korano eilutėmis dėl savo žinių ar suvokimo trūkumo, o pasitikėti savo religija ir jos skelbiama tiesa. Leiskite Koranui jus ugdyti, prašykite patikimų islamo mokslininkų paaiškinti jums tai, ko nesuprantate, ir ieškokite atsakymų pripažintuose Korano komentaruose (tafsyruose), tokiuose kaip Ibn Kathir.
-
Korane kreipiamasi į jus.
Supraskite, kad Koranas atskleistas jums. Allahas سُبْحَانَهُ وَ تَعَالَى kalba tiesiogiai jums. Koranas nebuvo apreikštas vien tik Pranašui Muchammedui ﷺ ir jo pasekėjams – jis buvo atskleistas kiekvienam žmogui iki pat Teismo dienos. Tai Amžino Dievo žodis, kuris buvo, yra ir liks galiojantis, skirtas visų laikų žmonėms. Kai Allahas سُبْحَانَهُ وَ تَعَالَى įsako, Jis įsako jums. Tai jūsų asmeninis gidas, vaistas jūsų sielos ligoms. Kiekviename skyriuje yra jums skirta žinutė. Kiekviena Allaho سُبْحَانَهُ وَ تَعَالَى savybė skatina kurti su Juo atitinkamą santykį. Kiekvienas gyvenimo po mirties aprašymas skatina jus jam ruoštis. Kiekvienas Rojaus aprašymas drąsina jus jo siekti, kiekvienas Pragaro aprašymas pastumia jus siekti apsaugos nuo jo. Kiekvienas aprašytas žmogus yra geras arba blogas pavyzdys. Kiekvienas dialogas susijęs su jumis. Visuose įsakymuose, net ir jūsų situacijoje netaikomuose, yra žinutė jums. Šis suvokimas išlaikys jūsų širdį budrią. Žymus Pranašo ﷺ pasekėjas, Abdullah bin Masūd (angl. Abdullah bin Masood), sakė: „Kai sakoma: „O jūs, kurie patikėjote…“, klausykitės atidžiai, nes tai arba įsako, kas gera jums, arba draudžia tai, kas bloga.“
-
Išlaisvinkite tekstą iš laiko ir erdvės rėmų.
Koranas yra gyvas tekstas, aktualus ir šiais, moderniasias, laikais. Be abejonės, daug Korano eilučių turi istorinį kontekstą, nurodo konkrečius žmones ar įvykius. Istorinis kontekstas svarbus tam, kad kai kurios eilutės būtų teisingai suprastos, bet pavyzdžiai ir pamokymai yra svarbūs mūsų gyvenimui ir nurodo, kaip turime elgtis savo laikais ir savo kontekste. Nors Koranas ir kalba apie senovės tautas, jo moralės pamokos taikomos ir dabartiniams įvykiams.
__________________________________
Autorius: Imam Kamil Mufti
Šaltinis: www.newmuslims.com
- 28 gegužės, 2016
- Komentuoti neleidžiama
- Koranas