Baltijos šalių islamiškasis paveldas
Baltijos šalių islamiškasis paveldas
(Autorius: Tharik Hussain)
Islamas Baltijos valstybėse turi stebėtinai seną istoriją, siekiančią X a., kurią patvirtina musulmonų keliautojai ir geografai. Tačiau patys baltai šia istorija nelabai domisi.
Pirmoji musulmonų bendruomenė įsikūrė Lietuvoje XIV a., Lietuvos kunigaikščiui Vytautui iš Krymo atsigabenus musulmonus totorius, kad šie padėtų kovoti su kryžiuočiais. Totoriams buvo pasiūlyta likti Lietuvoje ir čia jie gyvena jau daugiau nei 600 metų.
Sekdamas islamiškojo paveldo Baltijos šalyse pėdsakais, Tharik Hussain kviečia mus susipažinti su šio regiono musulmonų istorija, aplankant kiekvieną šalį ir užbaigiant kelionę mažais Lietuvos kaimais, kur iki šiol gyvena galbūt seniausios Europos musulmonų bendruomenės.
ESTIJA
Estijos istorijos muziejus
Estijos istorijos muziejus įsikūręs Talino Didžiosios gildijos salėje. Jame aptinkami seniausi islamo Pabaltijo šalyse įrodymai – Abasido (Bagdado) kalifato, Samanidų (Persijos) imperijos ir karachanidų (tiurkų) monetos, išlietos maždaug VIII a. ir, tikėtina, regione pamestos senovės vikingų pirklių.
Estijos istorijos muziejus, Didžioji gildijos salė, Pikk 17, 10123, Talinas.
Tinklalapis: ajaloomuseum.ee
Estijos islamo centras
Vienintelė Talino mečetė įsikūrusi tarp biurų ir ofisų miesto pakraštyje, šalia oro uosto. Tai puiki vieta susitikti su Talino maža, bet įvairiaspalve musulmonų bendruomene, kurią sudaro totoriai, vietiniai konvertitai ir imigrantai iš tokių šalių kaip Bangladešas, Egiptas ar Azerbaidžianas.
Estijos islamo centras, Keevise 9, 11415, Talinas.
Tinklalapis: islam.pri.ee
LATVIJA
Latvijos nacionalinis istorijos muziejus
Ryga taip pat turi senų islamiškų monetų, priskiriamų IXa. ir XIa., kolekciją. Latvijoje jų rasta virš 2000, muziejuje eksponuojami atrinkti vienetai.
Latvijos nacionalinis istorijos muziejus, Lacplesa street 106/108, Ryga, LV-1003.
Tinklalapis: lnvm.lv
Musulmonų kapinės Rygoje
Musulman Kapi šiauriniame Rygos priemiestyje – mažas neįprastas žemės lopinėlis, apsuptas krikščionių kapų. Šie šeni ir nauji totorių kapai leidžia geriau pažvelgti į seniausią Latvijos musulmonų bendruomenę, sudarytą daugiausia iš totorių, vėlesniais laikais atsikėlusių čia iš tokių vietų kaip Rusija.
Aizsaules Iela 1A, Ryga, LV-1026
Islamo kultūros centras Rygoje
Tai Rygos mečetė, įsikūrusi raudoname gyvenamųjų namų kvartale šalia judrios Brivibas gatvės. Ją supa kelios musulmonų parduotuvės, tarp kurių yra puiki nedidelė turkiška mėsinė.
LIETUVA
Osmanų minaretas
Lietuva niekada nebuvo Osmanų imperijos teritorija, todėl osmanų minaretas, besislepiantis parke už Kėdainių geležinkelio stoties, sukelia klausimą, kaip jis ten atsirado. Legenda byloja, kad jį čia XIX a. savo žmonai, musulmonei turkei, pastatė Eduardas Totlebanas, vietinis Rusų imperijos armijos generolas – nedidelę mečetę, kur ji galėtų melstis. Mečetės nebėra, bet romantiškas gestas išliko.
Šalia S. Dariaus ir S. Girėno gatvės 5C, Kėdainiai 57149, Lietuva
Kauno mečetė
Vienintelė Baltijos šalyse specialiai pastatyta plytų mečetė turi savo imamą ir penktadienio bendruomeninės maldos metu prisipildo studentų iš kitų šalių, totorių, konvertitų ir imigrantų. Mečetė yra egiptietiško stiliaus, turi kiaušinio formos kupolą ir elegantišką minaretą. Ji pastatyta 1933 m. kunigaikščio Vytauto, 1398 m. atgabenusio čia musulmonus, 600-ųjų mirties metinių proga.
Kauno mečetė, Totorių gatvė 6, Kaunas 44322
Senosios totorių gyvenvietės
Vietovės, kurioje kunigaikštis Vytautas įkurdino totorius musulmonus, yra į rytus nuo Vilniaus. Čia yra trys nuostabios medinės totorių mečetės.
Keturiasdešimt Totorių
Kaimas taip pavadintas todėl, kad XIVa. jame apgyvendinta tiek totorių šeimų. Jis yra už kelių valandų kelio nuo Trakų, buvusios Vytauto sostinės. Kaimo centre yra tamsi kvadrato formos medinė mečetė skardiniu stogu ir nedideliu apvaliu bokšteliu su pusmėnuliu viršuje. Bendruomenės narių skaičius čia siekia 120 asmenų ir nemažai iš jų yra pirmosios čia apgyvendintos bendruomenės palikuoniai. Šis kaimas nuo XVIa. turi mečetę ir seniausią musulmono kapą šiaurės ir vakarų Europoje. Allahberdi čia buvo palaidotas 1621/1626m.
Nemėžis
Vilniaus priemiesčio Nemėžio mečetė yra įmantriausia iš visų trijų medinių mečečių, esančių Lietuvoje, ir stovi čia nuo XVIIa. Nemėžyje gyvena 400 žmonių.
Raižiai
Raižių kaimas, kuriame vis dar gyvena 500 totorių, yra svarbus Lietuvos totorių festivalių centras. Mečetė čia stovi nuo XVII a., 1883 m. ji atrestauruota. Viduje esantis minbaras (sakykla), datuojamas nuo 1686m., yra atvežtas iš kaimyninio Bazorų kaimo.
Tharik‘o kelionę papildė Lietuvos musulmonų bendruomenė.
Tinklalapis: islamasvisiems.lt
Šaltinis: destinationksa.com
- 02 vasario, 2016
- Komentuoti neleidžiama