Įvyko ketvirtasis edukacinis užsiėmimas: islamo religijos atsiradimo istorija Lietuvoje
Ketvirtasis edukacinis užsiėmimas: islamo religijos atsiradimo istorija Lietuvoje
Birželio 16 d. įvyko ketvirtasis viešasis edukacinis užsiėmimas, skirtas Kauno savaitgalio mokyklos vaikams ir jų tėveliams. Šį kartą dalyviai buvo kviečiami susipažinti su islamo religijos atsiradimo Lietuvoje istorija. Užsiėmimo metu visi sužinojo, kaip ir kada ši religija atkeliavo į mūsų šalį, kas buvo pirmieji musulmonai, kokie jų papročiai ir tradicijos.
Lietuvos istorijos įvairovė
Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės laikais čia gyveno įvairios tautybės: lietuviai, lenkai, rusėnai, žydai, totoriai, taip pat dėl stačiatikių tikėjimo plūstelėjo rusai. Čia gyveno ir vokiečiai, čia dirbo gausybė italų kilmės architektų ir gydytojų. XVII amžiuje aplink Kėdainių protestantų reformatų bažnyčią pradėjo burtis škotai. Tačiau svarbiau už tautybę buvo religija ir kalba (šaltinis: Valstybės žinių centras, Lietuvos Respublikos Prezidento kanceliarija).
Lietuvos istorija turtinga įvairiomis ir spalvingomis kultūromis, praturtinusiomis mūsų kultūros paveldą. XIV amžiuje į Lietuvą atvykę Vytauto Didžiojo pakviesti totoriai atsivežė savo religiją – islamą. Ši bendruomenė ne tik sustiprino Lietuvos kariuomenę, bet ir tapo neatsiejama Lietuvos visuomenės dalimi, išsaugančia savo įsitikinimus ir papročius, prisidedančia prie Lietuvos kultūrinio ir visuomeninio gyvenimo.
Norėdami supažindinti dalyvius su totoriais ir pasiklausyti jų pasakojimų, visiems susirinkusiems buvo parodytas vaizdo įrašas, kuris pakvietė kiekvieną susipažinti su totoriais iš arti. Pirmuosius totorius pristatė Lietuvos muftijus Aleksandras Beganskas ir Vilniaus universiteto mokslininkė G. Miškinienė. Islamo dvasininko teigimu, šiais laikais į mečetes ateina jaunimas, kuris supranta, kodėl ten eina. Jie domisi savo kilme, gilinasi į totorių tautos istoriją, jos ryšius su lietuviais, teiraujasi apie totorių indėlį į Lietuvą ir jos nepriklausomybę. Totorių bendruomenė Lietuvoje visada buvo taiki ir draugiška, puikiai integravosi su vietiniais. Dėl to islamo religija Lietuvoje išliko iki šių dienų. Dabartiniai totorių palikuonys ir toliau praktikuoja savo religiją, švenčia šventas dienas, perduoda tradicijas jaunajai kartai.
Lietuvoje yra kelios mečetės, kuriose musulmonai gali melstis ir bendrauti, o totoriai yra apsigyvenę įvairiose šalies vietose – Nemėžyje, Keturiasdešimt Totorių kaime, Raižiuose, Kaune. Iš filmuotos medžiagos susirinkusieji suprato, kad prieš daugelį metų totoriai tapo neatsiejama Lietuvos visuomenės dalimi.
Šis susitikimas buvo puiki proga praturtinti žinias ir supratimą apie mūsų šalies kultūrų įvairovę. Vėliau visi aktyviai sudalyvavo šventinėje viktorinoje, skirtoje Eid ul Adha šventei paminėti. Tai buvo ypač smagus aktyvus užsiėmimas vaikams. Mokymai baigėsi „Minareto“ savaitgalio mokyklos išleistuvių minėjimu, kurioje buvo įteikti diplomai ir dovanos vaikams ir mokytojams.
Nuoširdžiai norime padėkoti visiems dalyviams už aktyvų dalyvavimą. Tikimės, kad šios mokymo sesijos buvo naudingos, įtraukiančios ir įkvepiančios. Tegul ši patirtis skatina toliau tyrinėti ir suprasti mūsų šalies kultūrų įvairovę.
Panaudota video medžiaga:
Organizatoriai: VšĮ Švietimas ir paveldas
Partneriai: Kauno miesto musulmonų religinė bendruomenė, Kauno savaitgalinė mokykla “Minaretas“
Viešoji įstaiga „Švietimas ir paveldas“ bendradarbiauja su MRGE (Minority Rights Group Europe) įgyvendinant MARIO projektą “Įvairovės tiltas: tarpreliginis dialogas ir kultūrinis bendrumas” nuo sausio iki lapkričio mėn. 2024 metų. Projekto metu organizuojamos tautinės mažumos gimtosios kalbos ir tikėjimo pagrindų mokymai, siekiant prisidėti prie mažumų teisių gerinimo Lietuvoje. Projektas skirtas tiek suaugusiems (vyrams ir moterims), tiek vaikams. Projektas akcentuoja ne tik kokybišką edukaciją visiems, bet ir skatins kultūrinį bei religinį pažinimą visuomenėje puoselėjant ES vertybes Lietuvoje.
- 19 birželio, 2024
- Komentuoti neleidžiama
- kultūra, Lietuvos istorija, totoriai, tradicijos