Atnaujintas sudegintos Bazorų mečetės minbaras
Lietuvai ir Lenkijai bendradarbiaujant paveldo srityje, siekiant išsaugoti Lietuvos ir Lenkijos teritorijose esančias kultūros paveldo vertybes, susijusias su abiejų valstybių istorija ir kultūra, buvo restauruotas sudegusios Bazorų mečetės minbaras. Šiuo metu jis randasi Raižių mečetėje. Sveikiname Raižių musulmonų religinės bendruomenę su atnaujintu minbaru!
Minbaras, mimbaras (arabų kalba, – iš kur skambinama, kalva) yra standartinis mečetės baldas, sakykla. Jie paprastai daromi iš medžio, rečiau iš akmens ar metalo. Minbaro aukštis atitinka aukštį, iš kurio kadaise kalbėjo Muhamedas. Minbarai pradžioje būdavo gana paprasti, vėliau įgavo puošnią, dažniausiai ažūrinę, dekoruotą išvaizdą. Iš minbaro skelbiami iškilmingi pranešimai, sakomi pamokslai. Seniausias minbaras, pagamintas 894 metais, yra saugomas Al-Kajrawano (Kairuano) Didžiojoje mečetėje Tunise.
Islamas Lietuvoje, skirtingai nei daugelyje Vakarų ar Šiaurės Europos šalių, žinomas jau nuo viduramžių. Didieji Lietuvos kunigaikščiai nuo XIII-XIV amžiaus sudarydavo sąjungas su totoriais ruošdamiesi svarbiems mūšiams. Lietuvos Didžiajai Kunigaikštystei apėmus dabartinės Ukrainos žemes, į jos valdas pateko ir dalis Krymo totorių, išpažįstančių islamą. Dalis jų, kaip patikimi ir ištikimi kariai, persikėlė į etnines lietuvių žemes, ypač Vytauto Didžiojo laikais. Raižiuose totoriai gyvena nuo XV amžiaus.
- 22 birželio, 2020
- Komentuoti neleidžiama
- minbaras, Raižiai, Raižių musulmonų religinė bendruomenė