Ramadano pabaiga ir Id ul-Fitr (pasninko nutraukimo šventė)
Aprašymas: Ramadano mėnuo baigiasi šventine diena, apjungiančia dėkingumą Allahui, šeimos ryšius, džiaugsmą ir pagalbą aukojant nepasiturintiems. Pamokoje pateikiamos gairės, susijusios su šia diena.
Praeita pamoka: Kaip pasninkauti?
Tikslas
-
Atskirti kas yra zakat ul-fitr.
-
Suprasti zakat ul-fitr išmintį ir prievolę.
-
Sužinoti pagrindines zakat ul-fitr
-
Atskirti kas yra Id.
-
Įvertinti takbyr svarbą.
-
Suprasti, kaip teisingai švęsti Id ir atlikti šventinę maldą.
Arabiški terminai
- Ramadanas – رَمَضَان – devintas islamiško mėnulio kalendoriaus mėnuo, per kurį buvo nurodytas privalomasis pasninkas.
- Ghusl – الغُسل – ritualinis apsiprausimas.
- Id – عِيدُ – festivalis arba šventė. Musulmonai švenčia dvi pagrindines religines šventes, žinomas kaip Id-ul-Fitr (pirma diena po Ramadano pabaigos) ir Id ul-Adha (chadžo metu).
- Id ul-Fitr –عِيدُ الفِطْرِ – musulmonų šventė pasibaigus Ramadanui.
- Id ul-Adha – عِيدُ الأَضْحى – aukojimo šventė.
- Rakah – رَكَعَة – maldos vienetas.
- Zakat ul-fitr –زَكاةُ الفِطْرِ – pasninką nutraukianti privalomoji labdara.
Jūsų vietinis Islamo centras/mečetė praneša apie Ramadano pabaigą ir Id šventę. Pirmą sekančio mėnesio dieną po Ramadano baigimosi, vyksta Id-ul-Fitr, pasninko nutraukimo šventė. Labai tikėtina, kad paskutinėmis Ramadano dienomis, jūsų mečetė taip pat pradės rinkti privalomuosius po Ramadaninius maisto davinius (arba pinigus), vadinamus zakiat ul-fitr (privalomojąją pasninko nutraukimo labdarą), skirtus nepasiturintiems musulmonams.
Zakat ul-fitr
Vienas iš Pranašo ﷺ bendražygių sakė:
“Allaho pasiuntinys padarė zakat ul-fitr privalomu, kad pasninkaujantis galėtų apsivalyti nuo nepadorių žodžių ir veiksmų, ir padėtų skurstantiesiems. Ši labdara priimama kaip zakatas, jei duodama prieš Id maldą, bet laikoma paprasta labdara (kaip bet kokia kita), jei duodama po maldos.” Abu Dawūd, Ibn Madžah, Darqutni, Chakim
Išmokime tris dalykus apie Id ul-Fitr:
- Ji apvalo žmogų, pasninkavusį Ramadano metu, nuo nepadorių kalbų ir mažųjų nuodėmių, padarytų per Ramadaną.
- Id yra valgymo ir gėrimo diena, atvirkščiai nei prieš tai buvęs pasninko mėnuo. Zakat ul-fitr užtikrina, kad net ir skurdžiausi musulmonai galėtų švęsti.
- Zakat ul-fitr mokestis yra privalomas kiekvienam musulmonui, kuris gali sumokėti už save ir už kiekvieną globojamą savo šeimos narį.
Maisto kiekis
Maisto kiekis, kurį reikia duoti žmogui, yra, grubiai tariant, lygus keturiom abiejų rankų saujom. Svoris yra skirtingas kiekvienai maisto rūšiai. Leidžiama vietoje maisto duoti pinigus labdaros organizacijoms arba mečetėms, kad jos nupirktų ir išdalintų maistą skurstantiesiems už jus. Jūs taip pat turite galimybę atiduoti maisto produktus mečetei ar labdaros organizacijai, sumokant už zakat ul-fitr paskirstymą už jus, arba galite paskirstyti patys.
Maisto produktai
Gali būti duodami pagrindiniai toje vietoje žmonių vartojami maisto produktai. Datulės, miežiai, kviečiai, alyvuogės, razinos, kviečiai ir džiovintas jogurtas Pranašo ﷺ laikais buvo dažniausiai vartojamas maistas. Šiandien dažniau vartojami makaronai, ryžiai, grikiai. pupelės, bulvės, sūris ir panašūs maisto produktai.
Geriausias laikas davimui
Geriausias laikas duoti zakat ul-fitr prasideda nuo Id išvakarių iki prieš pat einant melstis.
Leidžiamas laikas davimui
Galima duoti vieną ar dvi dienas prieš Id.
Atidėti davimą po Id maldos
Atidėti davimą po Id maldos yra nuodėmė.
Kam duoti?
Duodama musulmonui, turinčiam ribotus finansinius išteklius, nebūtinai vargšui.
Id ul-Fitr
“Id” reiškia bendruomeninio susibūrimo dieną. Islame yra tiktai trys šventės:
- Kasmetinė Id ul-Fitr
- Kasmetinė Id ul-Adha
- Kassavaitiniai Džumuah (Penktadienė malda)
Id ul-Fitr yra didžiulė šventė musulmonams. Ši šventė yra skirta padėkoti Allahui, leisti laiką su artimaisiais ir švęsti bei linksmintis. Per šią dieną žmonės sveikina vieni kitus, lanko artimuosius ir draugus. Yra ruošiami įmantrūs patiekalai, dėvimi nauji rūbai, keičiamasi dovanomis, vaikai smaginasi.
Prieš Id rekomenduojami tam tikri dalykai:
- Atlikti ghusl arba išsimaudyti anksti ryte prieš Id maldą.
- Išsipuošti. Pranašas vilkėdavo savo gražiausius rūbus eidamas į Id maldą. Jis taip pat turėjo ypatingą apsiaustą, kurį vilkėdavo tik per Id dienas ir penktadieniais (džumuah).
- Sakyti takbyr (Allaho didybės skelbimą). Tai yra Korane paminėtas išskirtinis Id bruožas:
“…ir po to išaukštintumėte Allahą už tai, kad Jis išvedė jus į tiesų kelią, – galbūt būsit dėkingi!” (Koranas 2:185)
Kada?
Id takbyr prasideda nuo tada, kai žmogus išeina iš namų į meldimosi vietą. Pranašas ﷺ išeidavo iš namų Id dieną sakydamas takbyr iki pat maldos pabaigos. Jis nustodavo sakęs takbyr po maldos.
Ką sakyti?
Yra įvairių autentiškų perdavimų apie tai, ką sakyti takbyr metu. Trumpiai tariant, paminėsime patį dažniausią:
“Allahu akbar, Allahu akbar, Lia ilaha ila Allah, ua lahu akbar, Allahu akbar, ua liliahil chamd.”
Allahas didis, Allahas didis, nėra jokios dievybės, išskyrus Allahą. Allahas didis, Allahas didis, visa šlovė priklauso Jam.”
Id malda
Islamas mus moko, kaip reikia švęsti šias džiaugsmingas progas. Jų paskirtis yra prisiminti Dievo dovanas mūsų kasdieniniame gyvenime, todėl pagrindinė šventės dalis yra vieša malda. Id malda susideda iš dviejų rakatų su keliais papildymais. Vedantysis maldą papasakos kaip reikės melstis. Maldai pasibaigus, jis pasakys pamokslą, kuris trunka dažniausiai pusvalandį.
Po to, žmonės pradės sveikinti vieni kitus, sakydami: “Takabal Allahu mini ua minkum” (Tegul Allahas priima tavo garbinimą), Kulia amin ua antum bikhair (Tegul kiekvieni metai pasitinka tave sėkmingai), Id mubarak (Laimingo Id (šventės)).
Norėtume jus paskatinti pasiimti atostogas nuo mokyklos ar darbo, kad galėtumėte švęsti Id su kitais musulmonais. Laikui bėgant, kai jūs pradėsite augti dvasiškai, susirasite naujų draugų, ir tikėkimės, sukursite laimingą musulmonišką šeimą, Id tikrai pataps viena iš svarbesnių šeimyninių švenčių, per kurią visi susiburs ir dėkos Dievui už Tiesaus Kelio dovaną.
Straipsnio šaltinis: www.newmuslims.com
- 30 balandžio, 2021
- Komentuoti neleidžiama
- Ramadanas, zakat-ul-fitr