Ramadano pabaigos šventės tradicijos Osmanų imperijoje
Ramadano pabaigos šventės tradicijos
Osmanų imperijoje
Osmanai teikė labai didelę reikšmę šventės ceremonijoms. Susipykę susitaikydavo, žmonės padėdavo vargstantiesiems ir lankydavo vyresniuosius. Stalai būdavo nukraunami ypatingais patiekalais. Osmanų imperijos laikotarpiu pasiruošimas Ramadanui prasidėdavo su šventųjų mėnesių atėjimu ir entuziastingai tęsdavosi artėjant šventei. Kiekvienas, ar būtų rūmuose ar bendruomenės narys ar svarbus žmogus, sutikdavo Ramadano pabaigos šventę kaip tik galėdavo geriausiai.
Žinoma, spalvingiausios ceremonijos vykdavo sultonų rezidencijoje Topkapi rūmuose. Sultonas apsirengavo šventinius drabužius, atlikdavo rytinę malda apsivilkęs Hirka-i Saadet*, kartu su Enedrun medresos studentais, su kuriais primiausiai ir pasveikindavo vieni kitus. Po patrankų šūvių, prasidėdavo pasiruošimas šventinei maldai Hagia Sofia arba Sultanahmet mečetėse. Po maldos sultonas griždavo į rūmus pabučiuoti motinai ranką. Daugelis užsienio keliautojų ir diplomatų, aplankiusių Osmanų imperiją, liaupsino šias šventines taikos tradicijas savo užrašuose.
Pirmąją šventės dieną žmonės lankydavo šeimos vyriausiuosius, po jų kitas gimines bei pažįstamus. Tarp moterų šventimas tęsdavosi net iki savaitės. Osmanai turėjo keitimosi dovanomis tradiciją šventės metu. Paprastai dovanodavo drabužius arba medžiagas. Ypač rūmų savininkai mėgdavo paruošti dovanų kostiumus ir apatinius drabužius poroms, kurias jie supiršo, ir išsiųsdavo jas dar iki šventės.
Ramadano pabaigos šventė yra metas susiburti su šeimos vyresniaisias, kurie paverčia šiuos susibūrimus nuostabia švente.
__________________________________________________________________________________
*Hirka-i Saadet – Pranašo Muchammedo apsiaustas, padovanotas sultonui Yavuz Selim XVI amžiuje ir iki šiol saugomas Topkapi rūmų muziejuje, Stambule.
Straipsnio autorius: Yunus Emre Akkor
Nuoroda: https://www.skylife.com
Vertė: islamasvisiems.lt
- 13 birželio, 2018
- Komentuoti neleidžiama
- Osmanų imperija, Ramadanas, šventė