Rytietiški saldėsiai – datulės
Rytietiški saldėsiai – datulės
Visame pasaulyje musulmonai pradėjo Ramadano mėnesio pasninką. Šio pasninko metu musulmonai visada vaišinasi ir dalinasi su kitais skauniu ir sveikatai naudingu rytietišku saldėsiu – datule. Mes norime jums pristatyti vieną iš šimtų datulių rūšių, kurią jau antrus metus per Ramadaną Lietuvos musulmonai gauna kaip dovaną iš Saudo Arabijos Karalystės.
Datulės „Khalaas“ (خلاص)
Datulių rūšis „Khalaas“ (خلاص) – tai auksinės-rudos spalvos vaisiai su lygia permatoma odele. Jų minkštimas turi švelnų skonį, primenantį irisinius saldainius, bet nėra labai saldus. Šios rūšies datules įprastą valgyti su juoda arabiška kava. Taip pat iš datulių ir pieno galima pasidaryti gėrimą. Toks derinys yra tikras delikatesas, kuriuo arabai mėgaujasi nuo pat senų laikų.
Datulių palmė – vienas iš kilmingų medžių žemėje. Niekas iš mokslininkų negali pasakyti tiksliai, kokia tauta, kur ir kada pradėjo naudoti datulių palmės derlių maistui. Tai labai svarbus augalas žmogui. Apie jį kalbama Biblijoje, Pradžios knygoje (Pr 2, 8-10). Palmių šaknys tapo krikščionybės simboliu ir neatsiejamu Palmių (Verbų) sekmadienio atributu. Šlovingajame Korane palmių medis net 15 kartų minimas kaip Aukščiausiojo Allaho dovana žmonėms. Datulė – tai pirmasis maistas po motinos pieno, kurį vaikams duoda Rytuose. Nuo datulių pradedama pasninkaujančiųjų musulmonų vakarienė (iftar), jomis taip pat užbaigiami pusryčiai (suchūr) prieš naują pasninko dieną. Pagal arabų padavimą tai medis, turintis keturias ypatingas savybes: gelbėti nuo alkio, pasaldinti, išvaduoti nuo blogų minčių bei gydyti. Arabų ypač vertinamas derinys – datules su pienu. Jas patartina vartoti pervargus ar išsekus. Datulėse yra svarbiausių vitaminų ir maistinių medžiagų, pakankamų sveikai dietai. Jas geriausia valgyti ryte, atskirai nuo kitų produktų, 30 min iki pačių pusryčių. Jei per dieną būtų suvalgomos 7-10 datulių, tai neturėtų jokios įtakos žmogaus kūno masei.
Datulių nauda mūsų organizmui
1- Datulėse gausu monosacharidų (paprasčiausio cukraus), kurie yra lengvai virškinami ir akimirksniu atgaivina kūną.
2- Jose yra gausu vitaminų A, B1, B2, B3 ir B6. Vitaminas B6 apsaugo nuo hormonų disbalanso, o vitaminų B kompleksas stiprina nervų sistemą ir gerina smegenų veiklą.
3- Jose gausu skaidulų; jos žinomos kaip laisvinančios vidurius ir detoksikuojančios.
4- Datulės padeda sunormalizuoti kepenų fermentus.
5- Jose gausu antioksidantų, tokių kaip beta karotinas, liutenas ir zeaksantinas. Antioksidantams būdinga apsaugoti organizmo ląsteles nuo laisvųjų deguonies radikalų, kurie sukelia ligas. Jie taip pat saugoja nuo keleto rūšių vėžio.
6- Vandenyje išmirkytos datulės mažina lipidų oksidaciją.
7- Jose gausu mineralų; geležies, kalcio, mangano, vario, magnio ir kalio, taip pat jos padeda gydyti mažakraujystę. Kalis yra svarbus elementas ląstelių ir organizmo skysčiams, kurie padeda kontroliuoti širdies ritmą ir kraujo spaudimą, todėl datulių valgymas siūlomas kovojant su širdies smūgio rizika ir kraujagyslių ligomis. Magnis atpalaiduoja raumenis ir gerina nuotaiką, saugo nuo depresijos. Fosforas gerina smegenų ląstelių aktyvumą.
8- Datulėse yra 23 amino rūgščių rūšys, todėl jos yra idealus maistas atletams. Triptofanas yra svarbi amino rūgštis, kuri pagerina serotonino sekreciją, kuris reguliuoja nuotaikos svyravimus. Nikotino rūgštis padeda virškinimui, turi detoksikacinių savybių, padeda normalizuoti cukraus kiekį kraujyje, palengvina viduriavimą.
9- Šviežios, prinokusios datulės yra idealios maitinančioms moterims bei gimdyvėms. Jos skatina oksitocino hormono gaminimąsi – būtino gimdos susitraukimams.
Po stebuklingo Jėzaus gimimo Nekaltoji Marija buvo įkvėpta valgyti datules, apie tai rašoma šiose eilutėse:
„Ir pakratyk virš savo galvos palmės kamieną, ji numes tau šviežių, išnokusių vaisių. Valgyk ir gerk, ir suvilgyk akis (būk patenkinta).”(Koranas 19:25,26)