Valgymo etiketas pagal Islamo religiją (2 dalis)
Valgymo etiketas pagal Islamo religiją (2 dalis)
Aprašymas: valgymo etiketas.
Tikslai:
- suprasti, kad maistas yra palaiminimas ;
- sužinoti daugiau apie valgymo etiketą pagal Islamo religiją, įskaitant veiksmus, kurie atliekami po valgio;
- sužinoti apie burnos higienos svarbą Islame;
- sužinoti apie vandens gėrimo etiketą pagal Islamo religiją.
Prieš pradedant antrąją dalį apie valgymo etiketą pagal Islamo religiją, trumpai prisiminkime pirmąją dalį.
- Islamas – tai gyvenimo būdas.
- Visi aktai, tiek dideli, tiek maži, gali būti susieti su garbinimu.
- Švarumas musulmonui yra labai svarbus faktorius
- Bet koks veiksmas yra pradedamas paminint Dievo (Allaho) vardą.
- Islamo tikintieji valgo tik dešiniąja ranka.
- Gerų manierų skatinimas.
Palaiminimas maistu
Islamo visapusiškumas leidžia mums siųsti ir gauti palaiminimus valgant ir geriant, tačiau mes neturėtume pamiršti, kad Dievas jau suteikia palaiminimą duodamas mums maisto. Pranašas Muchammedas, taika jam ir Dievo palaima, patarė mums maistą, kuris nukrito ant žemės, pakelti, nuvalyti ir suvalgyti. Taip mes neprarandam palaiminimo ir nepaliekam maisto Šėtonui.
„Kuomet kuris nors iš jūsų numeta kąsnį, jis turėtų jį pakelti ir nuvalyti nešvarumus, tuomet suvalgyti, neturėtų kąsnio palikti Šėtonui. Žmogus neturėtų nusišluostyti rankų, kol nenulaižė savo pirštų, nes jis nežino, kurioje maisto dalyje glūdi palaiminimas.“ [1]
Jei įmanoma, musulmonas turėtų pasidalinti savo maistu ir nevalgyti vienas, tam, kad sulauktų dar daugiau palaiminimo. Maisto dalijimasis su šeima, draugais, artimaisiais bei kaimynais sukuria ryšius tarp tikinčiųjų. Jei maisto kiekis atrodo per mažas, tai neturėtų būti problema, nes palaiminimas suteikiamas reikalingam maisto kiekiui.
„Dviejų žmonių maisto pakanka trims, ir trįjų žmonių maisto pakanka keturiems.“ [2]
„Valgykite maistą kartu, nes valgant kartu ateina papildomas palaiminimas.“ [3]
Saikingas valgymas
Saikingas valgymas ir nepiktnaudžiavimas dideliu maisto kiekiu, nesvarbu, koks skanus maistas bebūtų, irgi yra valgymo etiketo dalis. Pranašas Muchammedas, taika jam ir Dievo palaima, priminė mums, kad sveikas ir lengvas kūnas yra sveikiau ir geriau nei turėti viršsvorį, būti tingiu ir vangiu.
„Žmogus neužpildo jokio indo blogiau nei savo skrandžio. Adomo sūnui pakanka valgyti tiek, kiek užtenka jo kūnui. Bet jei jis privalo valgyti daugiau, tuomet – vienas trečdalis maistui, vienas trečdalis gėrimui ir vienas trečdalis orui.“ [4]
„…valgykite ir gerkite, bet nešvaistykite: juk Jis nemyli švaistūnų!“ (Koranas 7:31)
Iš Pranašo Muchammedo, taika jam ir Dievo palaima, Sunos sužinome, kad neturėtume valgyti ar gerti iš sidabrinių ar auksinių indų.
„Nevilkėkite šilko ir negerkite ir nevalgykite iš sidabrinių ar auksinių indų. Jie yra jiems (netikintiesiems) šiame gyvenime, o mums – kitame.“ [5]
Po valgio
Pirmojoje dalyje mes išmokome paminėti Dievo vardą prieš pradedant valgyti, o dabar išmokime užbaigti valgyti dėkodami ir garbindami jį būdu, kuris tinka Jo Didingumui. Mes sakome Al-chamdu li-llah – الحَمْدُ لِلَّهِ – (visi garbinimai ir dėkingumas skirtas Dievui), patvirtindami, kad Dievas yra vienintelis, kuris suteikia mums mūsų prasimaitinimo šaltinį. Ar tai būtų daug, ar mažai, mes dėkojame Jam ir garbiname Jį.
„Ir nėr nė vieno gyvūno žemėj, kurio prasimaitinimas nebūtų iš Allaho.“ (Koranas 11:6)
Pranašas Muchammedas, taika jam ir Dievo palaima, pasakė:
„Dievas yra patenkintas, kuomet Jo tarnas pavalgo ir dėkoja Jam už tai, ir kuomet Jo tarnas atsigeria ir dėkoja Jam už tai,“ [6] ir tai yra tai, ką tikras tikintysis bando pasiekti – gebėjimą pamaloninti Dievą visais savo veiksmais.
Pranašas Muchammedas, taika jam ir Deivo palaima, patarė mums plauti savo rankas prieš ir po valgio, nepaisant to, ar esame atlikę ritualinį apsiprausimą, ar ne. Priimtina nuplauti rankas vandeniu, tačiau geriau naudoti muilą. Taip pat rekomenduojama pavalgius išsiskalauti burną.
Kartą išvykoje Pranašas Muchammedas, taika jam ir Dievo palaima, vedė popietinę maldą ir po to paprašė maisto. Visi suvalgė pateiktą maistą. Tuomet atėjo metas vakarinei maldai (Išaa). Pranašas Muchammedas, taika jam ir Dievo palaima, pakilo ir išsiskalavo burną vandeniu, ir tą patį padarė jo kompanionai. Tuomet jis, taika jam ir Dievo palaima, meldėsi neatnaujindamas savo udū – وُضُوءٌ – (ritualinio apsiprausimo).[7]
Iš šio įvykio mes sužinome du dalykus:
- geriau išsiskalauti burną pavalgius
- valgymas nepanaikina žmogaus udū (išskyrus tam tikrus atvejus).
Burnos higiena
Nors neprivaloma valyti dantų pavalgius, Islame burnos higienai skiriama daug dėmesio. Pranašas Muchammedas, taika jam ir Dievo palaima, rekomendavo naudoti pagaliuką dantims, vadinamą misuak ar siuak. Jis, taika ir palaima jam, pranešė mums, kad juo išvaloma burna ir pamaloninamas Dievas. Misuak – natūrali šakelė, sustiprinta mineralais; ji valo dantis, neleidžia kraujuoti dantenoms, sunaikina bakterijas ir atgaivina burnos kvapą. Jei misuak neprieinamas, žmogus gali naudoti dantų šepetėlį, dantų pastą ar burnos skalavimo skystį, jie taip pat yra rekomenduojami. Pranašas, taika jam ir Deivo palaima, pasakė:
„Naudokite misuak, nes jis išvalo burną ir patinka Dievui. Jei nebijočiau apsunkinti savo ummos (tautos), liepčiau jiems naudoti misuak prieš kiekvieną maldą.“ [8]
Taip pat iš pranašo Muchammedo, taika jam ir Dievo palaima, sužinome, kaip gerti vandenį. Jis, taika jam ir Dievo palaima, patarė gerti vandienį trimis atokvėpiais, o ne vienu gurkšniu. Taip pat ir įspėjo nealsuoti į gėrimo indą, nes tai užteršia vandenį seilėmis. Be to, vandenį geriau gerti sėdint.
Kaip minėjome, Islamas yra užbaigtas gyvenimo būdas, netgi kasdieniški veiksmai, tokie, kaip valgymas ar gėrimas, gali būti puiki galimybė garbinti Dievą.
_____________________________________________________________________________________________________________
Išnašos:
[1] Ibid.
[2] Sachych Al-Bukhari.
[3] Abu Dawūd, At-Tirmitzi.
[4] Ibn Madžah.
[5] Sachych Al-Bukhari, Sachych Muslim.
[6] Sachych Muslim.
[7] Sachych Al-Bukhari.
[8] Ibid.
___________________________
Straipsnio autorius: Aisha Stacey
Straipsnio šaltinis: www.newmuslims.com
[slickquiz id=9]
- 16 gruodžio, 2015
- Komentuoti neleidžiama
- musulmonų valgymo tradicija, valgymas, valgymo etika, valgymo etiketas pagal islamą