Kauno savaitgalinės mokyklos „Minaretas“ 2023/2024 mokslo metai
Kauno savaitgalinės mokyklos „Minaretas“ 2023/2024 m.m.
Švenčiant augimo metus
Šiltą ir saulėtą šių metų birželio 16-osios popietę, kartu su didžiausia religine musulmonų švente – Aukojimo švente (Kurban Bairam), įvyko Kauno savaitgalinės mokyklos „Minaretas“ atsisveikinimo su 2023/2024 mokslo metais šventė.
2023/2024 mokslo metais savaitgalinę mokyklėlę „Minaretas“ lankė 23 vaikai, iš kurių 11 mergaičių iš Kauno miesto ir Kauno rajono. Užsiėmimai vyko nuo rugsėjo mėnesio iki pat gegužės pabaigos kiekvieną sekmadienį. Mokykloje vaikai mokėsi Korano skaitymo, Korano sūrų (ištraukų) deklamavimo įgūdžių ir klasikinės arabų kalbos.
Šiuo metu šioje mokykloje savanoriauja šeši atsidavę mokytojai, iš kurių trys yra moterys. Aktyvus moterų įsitraukimas į mokyklos bendruomenę padėjo sukurti glaudesnius ryšius tarp narių ir pagerino vaikų mokymosi rezultatus.
Nors visi vaikai buvo iš mišrių šeimų ir jų gimtoji kalba nebūtinai buvo lietuvių, bet jų puiki intergacija nesutrukdė jiems mokytis savo tikėjimo pagrindų lietuviškai. Vaikai demonstravo smalsumą ir norą tobulėti, o tai lėmė puikius rezultatus metų pabaigoje.
Kiekvienais metais viešoji įstaiga „Švietimas ir paveldas“ padeda Kauno musulmonų bendruomenei gerinti švietimo kokybę vaikams ir suaugusiems savaitgalinėje mokykloje „Minaretas“. Šiais metais, įgyvendinant ES projektą ir bendradarbiaujant su organizacija MRG (Minority Rights Group), buvo suorganizuotos naujos papildomos veiklos, kurios suteikė papildomų naudų savaitgalinei mokyklai. Viena iš jų – naujas užsienio kalbos pažintinis kursas.
Į mokymų programą buvo įtraukta čečėnų kalba, kuri yra reta šioje bendruomenėje. Atsižvelgiant į jos unikalumą, šios kalbos mokymai buvo pristatyti bendruomenės nariams. Reikia pažymėti, kad mokantis naujos kalbos galima giliau suvokti kitas kultūras, o tai padeda suprasti ir gerbti kitas tautines mažumas bei jos istoriją. Taip pat tai svarbu pačiai daugiakultūrei bendruomenei, kurioje vyrauja lietuvių, turkų, arabų, rusų ir totorių kalbos. Tokiu būdu, per užsienio kalbos pažinimą, bendruomenėje ugdoma pagarba skirtingoms tautinėms grupėms.
Kita užsienio kalba, kurią jau kelis metus iš eilės organizuojama šioje mokykloje, yra arabų kalba. Šį kartą šie mokymai buvo skirti paskatinti moteris aktyviai prisidėti prie bendruomeninės veiklos. Pamokų metu kelios moterys pasidalino žiniomis apie jordaniečių, sirų ir egiptiečių tarmes. Po šių mokymų kelios bendruomenės moterys išreiškė norą savanoriauti bendruomenės veikloje ir mokykloje.
Naujos kalbos mokymasis šioje mokykloje praplėtė dalyvių kultūrinį akiratį, pagerino bendravimo įgūdžius ir padėjo geriau suprasti savo etninį bei kalbos paveldą. Toks ugdymas skatina integraciją į daugiakultūrę visuomenę ir ugdo toleranciją aplinkiniams. Vaikai nuo mažens mokosi prisidėti prie kultūrų dialogo ir supratimo skatinimo Lietuvoje.
Kitas mokymas buvo skirtas Korano deklamavimui arabų kalba. Koranas – šventoji musulmonų knyga – turi neįkainojamą vertę ne tik religiniu, bet ir kultūriniu požiūriu. Jis yra išminties, žinių, meilės, pagarbos ir supratimo šaltinis musulmonų bendruomenėje. Korano mokymasis arabų kalba atveria duris į dvasinį pasaulį, kuris skatina siekti žinių ir savęs pažinimo. Todėl šie mokymai pritraukė daugiau dalyvių, tiek vaikų, tiek suaugusiųjų, nes Korano deklamavimas yra svarbus įvairių tautybių musulmonams. Berniukai ir mergaitės stiprino tarpusavio ryšius per šią bendrą praktiką.
Padidėjęs dalyvių skaičius kėlė organizacinius iššūkius, todėl reikėjo surasti papildomą erdvę, kurioje visi galėtų tilpti. Pavyko užmegzti gražią partnerystę su Kauno įvairių tautų kultūrų centru, kuris leido naudotis jų sale šiam užsiėmimui organizuoti. Mokymų metu vaikai deklamavo Korano sūras, spėdami, iš kurios sūros yra skaitoma eilutė ir klausė profesionalaus recitatoriaus įrašų su vertimu į lietuvių kalbą.
Labai džiaugiamės, kad į mokyklos mokymo programą buvo įtraukta nauja Lietuvos istorijos pamoka. Šių pamokų metu vaikai ir jų tėvai sužinojo apie islamo religijos atsiradimą Lietuvoje bei čia gyvenančias musulmonų bendruomenes, kurios puoselėja savo tikėjimą ir tradicijas. Šie mokymai padėjo visiems geriau suprasti savo bendruomenės istoriją ir įvairovę, taip pat stiprino tarpusavio ryšius. Mokykla išreiškė norą tęsti šių vaizdo pamokų rodymą, supažindinant vaikus su Lietuvos sakraline ir kultūrine istorija.
Visuose mokymuose dalyvavo 34 asmenys: 16 vyrų ir 18 moterų, iš jų 25 buvo vaikai (13 berniukų ir 12 mergaičių). Sekantys užsiėmimai numatomi iš karto po vasaros atostogų – vyks arabų kalbos mokymai ir seminarai apie mažumų teises bei pareigas Lietuvoje.
Mokslo metų atsisveikinimas vyko pagal nusistovėjusią bendruomenės tradiciją: vaikams buvo įteikti mokslo metų baigimo diplomai ir dovanos, o po ceremonijos visus laukė vaišių stalas.
Trumpai apie Kauno savaitgalinę mokyklą „Minaretas“
Dievas, apdovanodamas žmogų klausa, rega ir protu, sukūrė jį su didele meile, kad jis galėtų tyrinėti pasaulį, siekti žinių ir nuolatos tobulėti. Islamas, religija, skatinanti mokymąsi ir žinių siekimą, veda žmogų į gilesnį savęs pažinimo ir tikėjimo kelią. Šiandienos pasaulyje, ypač daugiakultūrėje visuomenėje, musulmonai susiduria su iššūkiais, bandydami išlaikyti savo tikėjimą.
Todėl Lieutovs musulmonų religinė bendruomenė turi ypatingą misiją – perduoti jaunajai kartai tikrąją islamo esmę. Šioje mokykloje siekiame suteikti vaikams ne tik religinį išsilavinimą, bet ir padėti jiems suprasti pasaulį, išmokti gerbti kitus, neprarandant savo kaip musulmono tapatybės. Svarbu, kad tikėjimas būtų perduodamas su meile ir supratingumu, be neapykantos ar priešiškumo kitiems, mūsų vaikai turi būti stiprus savo tikėjime, tačiau atviri ir geranoriški kitiems.
Mokyklos „Minaretas“ misija yra tapti bendruomenės centru ir tiltu, jungiančiu su kitomis Lietuvos ir užsienio institucijomis bei organizacijomis. Mokykla siekia rūpintis saugiu religiniu švietimu ir užtikrinti kokybiškus mokymus vaikams bei suaugusiems, ypatingą dėmesį skiriant moterims.
Savaitgalinė mokykla „Minaretas“ ne tik teikia profesionalius mokymus, bet ir stiprina bendruomenės narių tarpusavio ryšius. Čia skatinamas ankstyvasis religinis švietimas, užsienio kalbų įgūdžių mokymai, kurie padeda formuoti sąmoningą jaunosios kartos tapatybę ir gerina bendruomenės narių emocinę gerovę.
Nuo 2016 metų švietimo paslaugas ir kalbų mokymus Kauno savaitgalinėje mokykloje „Minaretas“ teikia viešoji įstaiga „Švietimas ir paveldas“. Registracija vyksta kasmet iki rugsėjo mėnesio pabaigos. Dėl papildomos informacijos kreipkitės el. paštu: kauno.mecete@gmail.com
Šie Kauno savaitgalinėje mokykloje „Minaretas” papildomi mokymai buvo organizuoti VšĮ „Švietimas ir paveldas“ įgyvendinant MRG ir MARIO Europos Sąjungos projektą.
- 10 liepos, 2024
- Komentuoti neleidžiama
- Kauno savaitgalinė mokykla "Minaretas", Švietimas