Kultūrinės įvairovės atradimas per sporto veiklas
Kultūrinės įvairovės atradimas per sporto veiklas
Vizitas į taekwondo klubą „Jastreb“
Dalyvaudama MARIO projekte, organizacija „Švietimas ir paveldas“ turėjo galimybę pasirinkti vieną iš projekto partnerių, kurią galėtų aplankyti ir iš arčiau susipažinti su jos vykdoma veikla. Buvo pasirinktas taekwondo klubo „Jastreb“, su tikslu sužinoti daugiau apie šio klubo vykdomą projektą „Sport as a Bridge of Integration – Together We Achieve More“, skirtą pabėgėlių ir migrantų integracijai per taekwondo, pabrėžiant sporto vaidmenį skatinant tarpusavio supratimą, žmogaus teisių suvokimą ir asmeninį įgalinimą. Projektas apima kalbų kursus, mokymus ir edukacinius seminarus, kuriais siekiama kurti pasitikėjimą ir stiprinti socialinę įtrauktį tarp migrantų ir vietos bendruomenės.
Rugsėjį šios organizacijos du atstovai vyko į Kroatijos sostinę Zagrebą, kad iš arti pamatytų, kaip šis projektas yra įgyvendinamas, ir susipažintų su kitomis įdomiomis šio sporto klubo veiklomis. Pirmasis vizitas ir pažintinis vakarinis susitikimas įvyko kurortiniame Zadaro miestelyje, kur susirinko tarptautinių taekwondo klubų komandos, dalyvavusios tarptautiniame DONAT turnyre. Varžybos vyko įspūdingoje Zadaro arenoje, pavadintoje legendinio krepšininko Krešimiro Ćosičiaus vardu, o „Jastreb“ klubo auklėtiniai pasiekė puikų rezultatą, užimdami 3 vietą vyrų ir moterų atrankoje! Šio klubo stiprybė – tai dvi įkvepiančios asmenybės, treneriai Tamara ir Ali, kurie ir pratęsė pažintinį vizitą, supažindino su klubo veikla, sportininkais, atstovu iš turizmo ir sporto ministerijos ir projekto įgyvendinimo niuansais.
Kultūrinis jautrumas ir savidisciplinos ugdymas kaip pagrindinė klubo vertybė
Per pirmą pažintinį vakarą buvo pasidalinta su daugybe sėkmingų migrantų integracijos istorijomis per sportą. Viena iš reikšmingų iniciatyvų, kurias įgyvendino šio klubo trenerė Tamara Pradegan (7. DAN), tai pirmosios plaukimo pamokos musulmonėms moterims uždarame baseine. Čia moterys, nepriklausomai nuo to, ar dengia plaukus, galėjo saugiai mokytis plaukti ir nevaržomai mėgautis laisve baseine. Ši iniciatyva padėjo moterims įveikti suvaržymus, sumažinti psichologinį stresą bei išvengti atskirties jausmo, skatindama tarpusavio bendravimą ir integraciją.
Vizito metu taip pat įvyko pažintinis pokalbis su klubo psichologu, kuris teikia emocinę paramą ne tik vykdant MARIO projektą, bet ir kitose klubo veiklose. Šis specialistas atsakingas už pagarbios ir kultūriškai jautrios aplinkos kūrimą. Jo požiūris į įtrauktį ir pagarbą buvo įkvepiantis pavyzdys. Itin svarbu kurti palaikančią erdvę vienišoms moterims ir kitoms marginalizuotoms grupėms, kur jos galėtų jaustis gerbiamos ir suprastos. Stiprindami socialinę įtrauktį bei pagarbą skirtingoms kultūroms, prisidedame prie tikros visuomenės bendrystės ir draugystės tarp tautų.
Viena įsimintiniausių vizito istorijų – trenerio Ali iš Irano patirtis. Ali atvyko į Kroatiją kaip pabėgėlis, tačiau, vedamas tikslo ir sulaukęs sporto bendruomenės paramos, per šešis mėnesius išmoko kroatų kalbos. Dabar jis dalijasi savo sporto žiniomis su klubo nariais ir yra vienas pagrindinių konsultantų, padedančių spręsti paauglių ir jų tėvų nesutarimus. Ali tapo vienu aktyviausių trenerių, puoselėjančiu klubo dvasią ir mylimu visų auklėtinių.
„Jastreb“ klube ugdomas holistinis požiūris į kovos menus, kuris neapsiriboja vien fizinių įgūdžių lavinimu – čia jauni žmonės įgyja svarbių gyvenimo pamokų. Klubas skatina jaunuolius, tiek vaikinus, tiek merginas, atvykusius iš įvairių aplinkų, mokytis komandinio darbo, atkaklumo ir pagarbos. „Kroatija susiduria su iššūkiais, susijusiais su vaikų drausmės ir pagarbos vyresniesiems ugdymu, o būtent per sportą šie esminiai auklėjimo pagrindai yra perduodami vaikams,“ – dalijosi treneris Ali.
Pažinkime ir stiprinkime įvairovę kartu
Vizito metu šios organizacijos atstovai buvo sužavėti kroatų svetingumu ir nuoširdumu priimant svečius. Kai vietiniai Zadare sužinodavo, kad yra atvykę atstovai iš Lietuvos, jie nustebindavo savo draugišku pasisveikinimu ir prisiminimais apie krepšininką Arvydą Sabonį bei Kauno „Žalgirio“ klubą. Toks artimas ryšys tarp Zadaro ir Kauno yra įkvepiantis.
Nors Kroatija susiduria su dideliais migracijos iššūkiais, gyventojai, regis, jau yra prie to pripratę ir sėkmingai tvarkosi su naujakurių integracija, skatindami juos likti šalyje legaliai ir remdami jų prisitaikymą. Vizito metu buvo aplankyts Kultūros dialogo centras (Centar za kulturu dijaloga) prie Zagreb mečetės. Buvo parodyta ir islamo gimnazijos veikla, kuri yra remiama ir finansuojama pačios Kroatijos valstybės. O pats Kultūros dialogo centras siūlo arabų kalbos ir islamo pažinimo kursus, skirtus ir vyriausybės atstovams, ypač norintiems dirbti su arabų bei musulmonų šalimis. Baigusiems kursus suteikiamas oficialus baigimo pažymėjimas.
Kroatijos atvirumas ir daugiakultūrė aplinka paliko tik nuostabius, įkvepiančius prisiminimus.
Šis vizitas dar labiau sustiprino įsitikinimą, kad bendruomenių kūrimas reikalauja įtraukties ir atjautos. Organizacija „Švietimas ir paveldas“ yra pasiryžusu tęsti pradėtą kelią, plėtojant sportines, švietėjiškas ir kultūrines iniciatyvas, kurios skatina draugystę, dialogą ir tarpusavio supratimą. Jų siekis kurti visuomenės ateitį, pagrįstą įvairove ir tvaria bendryste.
Organizatoriai: TKD „Jastreb”, VšĮ „Švietimas ir paveldas”. Rėmėjas: MRG, MARIO, ES
Viešoji įstaiga „Švietimas ir paveldas“ bendradarbiauja su MRGE (Minority Rights Group Europe) įgyvendinant MARIO projektą “Įvairovės tiltas: tarpreliginis dialogas ir kultūrinis bendrumas” nuo sausio iki lapkričio mėn. 2024 metų. Projekto metu organizuojamos tautinės mažumos gimtosios kalbos ir tikėjimo pagrindų mokymai, siekiant prisidėti prie mažumų teisių gerinimo Lietuvoje. Projektas skirtas tiek suaugusiems (vyrams ir moterims), tiek vaikams. Projektas akcentuoja ne tik kokybišką edukaciją visiems, bet ir skatins kultūrinį bei religinį pažinimą visuomenėje puoselėjant ES vertybes Lietuvoje
- 27 spalio, 2024
- Komentuoti neleidžiama