Religinė santuoka
Nikach – نِكَاحٌ
(Jaunosios tėvo (arba globėjo) pareigų ir atsakomybės perdavimas jaunikiui)
Santuoka Islame vadinama arabišku terminu „nikach”. Prieš vedybas vyksta piršlybos (khitbah), kurios reiškia vyro pasiūlymą moteriai ištekėti už jo dalyvaujant abiejų tėvams. Piršlybos leidžiamos tiems, kas yra pasiruošę santuokai.
Aukščiausiasis Allahas sako:
„Ir nėr jums nuodėmės dėl to, kad pasipiršite moterims ar nuslėpsite tai savo sieloje…” (Koranas 2:235)
Musulmonei moteriai ir musulmonui vyrui yra draudžiama likti tik vienu du, bet jie gali pamatyti vienas kitą. Susitikimus šiuo tikslu turėtų organizuoti patikimas lydintis asmuo, kuris kartu su jais ir dalyvautų susitikimų metu.
Islamiškos santuokos privalomos sąlygos
Teisingai sudaryta ir galiojanti santuoka yra tik tada, kai išpildytos šios sąlygos:
1. Musulmonė moteris gali tekėti tik už musulmono. Musulmonas vyras gali vesti musulmones, krikščiones ar žydes.
p.s. krikšionė/žydė kuri buvo nusidėjusi (turėjusi lytinių santykių iki santuokos), bet nuoširdžiai atlikusi atgailą ir tai yra matoma, gali tekėti už tyro musulmono. Musulmonas vyras gali vesti tik tyras krikščiones/žydes.
2. Ualij. Moteriai, tiek musulmonei, tiek krikščionei ar žydei, reikia turėti santuokos globėją (ualij), kuris padėtų jai santuokos proceso metu. Tai gali būti vyriškos lyties giminaitis iš jaunosios pusės, pvz.: tėvas, senelis, brolis, dėdė, pilnametis sūnus, atitinkamai pagal tikėjimą, t.y. musulmonei atstovauja musulmonas, krikščionei – krikščionis, žydei – žydas globėjas. Taip pat keliama sąlyga krikščionei/žydei, kad šeimos galva bus vyras musulmonas ir vaikai bus auklėjami pagal Islamo religiją.
p.s. Naujoms arba neseniai priėmusioms islamą musulmonėms, neturinčioms vyriškos lyties musulmonų giminaičių, mečetės imamas gali atstovauti kaip ualij, arba jis gali paskirti kažką būti jos ualij (tai gali būti gerą vardą arba autoritetą turintis musulmonų religinės bendruomenės narys) ir padėti jai proceso metu.
3. Našlėms, išsiskyrusioms moterims pagal Hanafi mazhab, globėjo nereikia.
4. Mahr. Jaunasis privalo moteriai įteikti arba įsipareigoti įteikti ateityje sutartą dovaną, vadinamą mahr. Mahr yra dovana jaunajai ir priklauso tik jai. Nėra liečiamas nei jos šeimos nei vyro. Kokios dovanos prašyti iš jaunikio nusprendžia nuotaka kartu su savo ualij (globėju). Daugiau apie tai, kas yra mahr skaitykite čia.
5. Liudytojai. Santuokos sudarymo metu privalo dalyvauti musulmonai liudytojai: du vyrai arba vienas vyras ir dvi moterys.
6. Besituokiančiųjų pritarimas santuokai.
7. Santuokos paskelbimas viešai – puota “ualymah”.
Puota – Ualymah
Rekomenduojama surengti vestuvių puotą. Puota turi pasirūpinti jaunikis ir ją galima surengti po trijų dienų, o ne tą pačią dieną. Ši tradicija rekomenduojama Pranašo, ramybė jam ir Dievo palaima. Plačiau apie Islamiškos santuokos pagrindus.
Kokius dokumentus reikės pateikti norint sudaryti religinę santuoką?
Patariame išsirinkti aktyvią ir patikimą musulmonų religinę bendruomenę oficialiai registruotą Lietuvoje.
Jums reikės pateikti:
1. Asmens tapatybę patvirtantintys dokumentų kopijas (pvz. pasas).
2. Gimimo liudijimus.
3. Pažymą apie šeimyninę padėtį įrodančią, kad nei vienas iš būsimų sutuoktinių nėra susituokęs su kitais asmenimis ir nėra kliūčių santuokos sudarymui. Jeigu asmuo yra išsituokęs ar našlys, pateikiamas jo valstybės kompetentingos įstaigos išduotas dokumentas patvirtinantis jo ištuoką ar buvusio sutuoktinio mirtį.*
4. Arba pateikti jau išduotą Civilinės metrikacijos įstaigos santuokos liudijimą.
5. Sumokėti religinės bendruomenės nustatytą rinkliavos mokestį.
Santuoka gali būti organizuojama jūsų namuose, pasirinktoje vietoje, mečetėje, bendruomenės namuose ar islamiškame centre.
Kokie dokumentai yra įteikiami po vedybų ceremonijos?
1. Religinės musulmonų bendruomenės Religinės santuokos sudarymo protokolas lietuvių kalba.
2. Oficialus pranešimas* apie jūsų sudarytą religinę santuoką bendruomenėje, kurį per 10 dienų po santuokos sudarymo yra teikiamas miesto civilinės metrikacijos skyriui ir/arba išduodamas Bendruomenės pirmininko įgaliojimas sutuoktiniams.**
Civilinės metrikacijos įstaiga, remdamasi pateiktu pranešimu apie bažnyčios (konfesijų) nustatyta tvarka sudarytą santuoką ir kartu su juo pateiktais dokumentais, santuokos sudarymą įtraukia į apskaitą savo iniciatyva, sudarydama santuokos sudarymo įrašą. Santuokos sudarymo įrašo duomenys pateikiami Lietuvos Respublikos gyventojų registrui.
SVARBU: Vadovaujantis Civilinio kodekso 3.24 straipsnio 2 dalimi santuokos sudarymas bažnyčios (konfesijų) nustatyta tvarka sukelia tokias pat teisines pasekmes kaip ir santuokos sudarymas civilinės metrikacijos įstaigoje Įstatymo nustatyta tvarka, jeigu:
1) nebuvo pažeistos Civilinio kodekso 3.12–3.17 straipsniuose nustatytos santuokos sudarymo sąlygos;
2) santuoka buvo sudaryta pagal Lietuvos Respublikoje įregistruotų ir valstybės pripažintų religinių organizacijų kanonų nustatytą procedūrą;
3) santuokos sudarymas bažnyčios (konfesijų) nustatyta tvarka buvo įtrauktas į apskaitą civilinės metrikacijos įstaigoje Įstatymo nustatyta tvarka.
Bažnyčios (konfesijų) nustatyta tvarka sudarytos santuokos įtraukimas į apskaitą
Religinės santuokos registravimo tvarka Kauno mečetėje
ir jos įtraukimas į valstybinę apskaitą
Bažnyčios (konfesijų) nustatyta tvarka sudarytų santuokų apskaitos tvarką Lietuvos Respublikoje reglamentuoja Lietuvos Respublikos civilinis kodeksas (toliau – Civilinis kodeksas), Civilinės būklės aktų registravimo įstatymas (toliau – Įstatymas) ir Civilinės būklės aktų registravimo taisyklės (toliau – Taisyklės).
Abu sutuoktiniai iš anksto turi pateikti visus reikalingus dokumentus santuokai sudaryti ir siųsti jų kopijas Bendruomenės administracijai el. paštu: kauno.mecete@gmail.com
Bendruomenės administracija laikosi šios santuokos sudarymo tvarkos:
1. Santuoka apskaitoma tik penktadieniais, Kauno mečetėje, adresu Totorių g. 6, Kaunas, po Penktadieninės maldos (Džumuah) ir tik iš anksto suderinus laiką su Bendruomenės administracija el. paštu: kauno.mecete@gmail.com
2. Du liudininkai (du vyrai arba vienas vyras ir dvi moterys) musulmonai;
3. Jaunosios globėjas/atstovas, vadinamas ualij.
4. Jaunajai turi būti įteikiama vertinga ir materiali vestuvių dovana pagal susiformavusias gyvenamosios vietos tradicijas, vadinama mahr, dėl kurios jaunikis su jaunosios globėju/atstovu susitaria iš anksto.
5. Santuokos registravimo kaina (religinės Bendruomenės rinkliava) – 50 eurų.
6. Bendruomenės imamas santuoką sudaro pagal musulmonų-sunitų nustatytą tvarką.
SVARBU! Dokumentai yra ruošiami per 3-5 darbo dienas.
Kitų religinių bendruomenių Lietuvoje sąrašas, turinčios galimybę sudaryti religinę santuoką: spausti ČIA.
______________________________________________________________________
* LR Teisingumo ministro nustatytos formos pranešimas apie santuokos sudarymą bažnyčios (konfesijų) nustatyta tvarka.
** Vadovaujantis Civilinio kodekso 3.24 straipsnio 3 dalimi bei Įstatymo 20 straipsniu, jeigu santuoka sudaryta bažnyčios (konfesijų) nustatyta tvarka, religinė bendruomenė ar religinė bendrija privalo per dešimt dienų po šios santuokos sudarymo pateikti santuokos sudarymo vietos civilinės metrikacijos įstaigai.
Atnaujinta: 2020 m. liepos 15 d. 19:00 val.